Podle něj se má teplo dodávat do Brna ze čtyřiceti kilometrů vzdálených Dukovan. K tomu, aby to bylo možné, je nutné postavit horkovod.

„Zatím jsme ve fázi jednání. Podali jsme na Krajský úřad Jihomoravského kraje žádost o zjišťovací zřízení, které má teprve určit, zda je projekt proveditelný a posoudit jeho vliv na životní prostředí,“ uvedl mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Vedení ČEZu očekává rozhodnutí do konce letošního roku. „Teprve potom se uvidí, jak budeme postupovat dál. V případě, že na kraji projekt schválí, vypracujeme podrobnější studii, ve které už bude vyčíslena také cena projektu,“ informoval Kříž. Cena i rok dokončení horkovodu je podle něj zatím ve hvězdách.

Podobně vidí situaci i mluvčí jihomoravského krajského úřadu. „Žádost jsme obdrželi a vyvěsili na úřední desce. Více informací ale zatím nemáme. Spis je velmi obsáhlý, takže ho zveřejníme až po víkendu,“ uvedl Klement. I podle něj je stavba horkovodu zatím jen plánem do budoucna. Termín dokončení stavby si netroufal odhadnout.

Podle člena představenstva Tepláren Brno a brněnského radního Jiřího Olivy může nevznikne propojení mezi Dukovany a Brnem dříve než za pět let. „Reálné je uvažovat o jednom desetiletí. Projekt je velmi náročný a jen vykoupení pozemků bude tvrdý oříšek. Stačí, když se jeden majitel postaví proti a celý projekt se dostane na mrtvý bod,“ uvedl Oliva.

Horkovod z Dukovan do Brna není žádnou novinkou. Myšlenka vznikla už při stavbě elektrárny. Dukovany totiž vyrobí kromě elektřiny i velké množství tepla, které nemá v podstatě žádné využití. Horkovod by plýtvání vyrobeným teplem vyřešil. „Odpadní teplo z Dukovan má přispět snížit cenu tepla v Brně. Bude se však týkat jen těch domácností, které jsou napojeny na brněnské teplárny. O kolik se cena tepla sníží je zatím podle Olivy předčasné spekulovat. „Zatím zjišťujeme, jestli je projekt ekonomicky výhodný. Nemáme konkrétní čísla pro vypočítání úspor. Chceme však pomoci Brňanům, aby nemuseli za energie tolik platit. Toto je jedna z možností. Pokud se ukáže, že je projekt ekonomicky nevýhodný, neschválíme ho,“ uzavřel Oliva.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ