O čtvrtinu stoupla v průměru podle makléřů cena chaty na jihu Moravy za poslední rok. Zájem o koupi je stále veliký. Na výběr je však momentálně v regionu minimum takových rekreačních stavení. „Nejsou skoro žádné. Když se nějaká objeví v nabídce, zavolá hned padesát, šedesát lidí,“ komentoval současnou situaci realitní makléř Robert Schmidt.

Podle něj proto není jiná cesta, než stavba nových chat v místech, která jsou pro lidi atraktivní. Oblíbená jsou například dlouhodobě místa u Nových Mlýnů s výhledem na Pálavu. Bez zájmu nezůstávají ani vinařské oblasti jako Velké Bílovice či Bořetice na Břeclavsku. „Díky covidu chtějí lidé na chatách a chalupách trávit více času. Chalupy mají jako druhé bydlení,“ řekl Schmidt.

Zeď Generálního konzulátu Ruska v Brně někdo v noci na 23. dubna 2021 postříkal kečupem.
Útok na ruský konzulát v Brně: zeď někdo postříkal kečupem

S vyšším zájmem jdou nahoru také ceny. „V Pavlově jsme třeba nedávno prodali rekreační chalupu za pět milionů korun, před třemi lety měla hodnotu tři a půl milionu. Lidé, kteří ji prodávají, nemají zájem se jí zbavit pod cenou,“ oznámil makléř.

Nedostatek rekreačních staveb ke koupi je i na jiných místech jihu Moravy, například v oblíbených Rozdrojovicích na Brněnsku.

DVA HLAVNÍ DŮVODY

Podle ekonoma Petra Pelce jsou dva hlavní důvody zájmu o koupi chaty. „Vyhlídka zahraničního cestování je pořád vlažná. Pokud lidé mají peníze, směřují k tomu, že nakoupí chatu. Mohou trávit čas ve svém v přírodě, a ne být zavření ve městě. Druhý faktor je dostupnost hypoték. Banky pořád půjčují na nemovitosti všeho druhu,“ uvedl.

Koupě chaty navíc může být také investicí do budoucna. „Ceny těchto nemovitostí pravděpodobně v budoucnu klesat nebudou,“ je přesvědčený.

Bobrům evropským na Blanensku chutná. Okousané statné kmeny kolem řeky Svitavy míjí lidé například v Adamově. Tam pracovníci Povodí Moravy museli v uplynulých třech letech pokácet devět poškozených stromů.
Bobří komando ohlodává stromy u řeky Svitavy, dokáže si poradit i s pletivem

Výhodu chaty si pochvaluje například Brňan Ivo Langer. Rodiče ji mají na Brněnské přehradě. „Když je pěkné počasí, rodiče jezdí skoro každý víkend. Já se tam objevím tak dvakrát do měsíce. Nyní, když lidé nikam nemohli, jsme tam bývali častěji,“ sdělil.

ÚLEVA V OKRESE

Byl rád, že chatu mají ve stejném okrese jako bydliště, a tak tam mohl ujet z města i v době, kdy byl zákaz přejíždět mezi okresy. „Někteří sousedé tam i bydlí, takže jsou tam pořád,“ podotkl.

Známá chatová oblast je také v Radějově na Hodonínsku. Současná kapacita zhruba 450 objektů se tam však už nerozšíří. „Už od osmdesátých let platí stavební uzávěra. V katastru máme více chat než rodinných domů, kterých je kolem 380,“ vyčíslil starosta Martin Hájek.

Ve vězení skončila dvojice zlodějů, která kradla především v Brně a na Brněnsku.
V Brně a na Brněnsku vykrádali zloději sklepy i garáže, vzali věci za 3 miliony

Zvýšený pohyb v chatové oblasti je znát. Navýšilo se třeba množství odpadu.

Spolupráce s chataři se ale podle starosty zlepšila. Obě strany si vypomáhají. „Jsou osady, kde se snaží přispět i vlastními silami. V sobotu měli brigádu, vyřezávali roští. My jsme jim zase slíbili, že srovnáme cesty. Sháníme panely, abychom je vyspravili. Naše možnosti jsou omezené, nejsme schopní udělat tam asfaltové cesty," doplnil Hájek.

Zájem o koupi chaty na jihu Moravy

- zvýšení ceny: za poslední rok asi o čtvrtinu
- situace na trhu: objektů ke koupi málo, na jeden i šedesát zájemců
- řešení situace: stavba nové chaty
- proč je velký zájem o chaty: omezení dovolených v zahraničí, dostupné hypotéky i vidina dobré investice
- atraktivní místa: okolo Nových Mlýnů, Brněnská přehrada

MICHAL HRABAL
BARBORA PEŠTÁLOVÁ