Transparenty obsahující hesla jako Prázdné domy – Mrtvé město nebo Chátrám kvůli spekulaci vyvěsili neznámí aktivisté. „Byla by škoda událost přejít jako aktivistický výstřelek. Upozornila totiž na opomíjený problém chátrajících domů v centrech měst. Během posledních téměř patnácti let do domu zjevně nikdo neinvestoval. Nabízí se otázka, proč developerská firma vůbec budovu kupovala," řekl Jiří Dufka, který kolem objektu denně chodí a na kauzu s transparenty upozornil.

Budovu takzvaného Dělnického domu, která byla za první republiky centrem dělnického hnutí, vlastní firma Majordomus. „Situaci s transparenty řešíme," uvedl jednatel firmy Josef Bauer, který stojí i v čele společnosti Bytasen, známé kauzou nevýhodných smluv z let 2000 až 2002 s tehdejším vedením Brna-severu. Bauer se dále k objektu Spolkového domu vyjádřovat nechtěl.

Čtěte také: V Rakovecké ulici našli lidé leteckou pumu. Policisté uzavřeli silnici

Firma Majordomus však již před několika lety podala na stavební úřad Brna-severu, kde se objekt nachází, žádost o stavební povolení. „Povolení jsme vydali v roce 2012 a stále platí. Počítá s vybudováním bytového domu. Momentálně má budova tři podlaží, podle povolení má mít dům sedm pater, přičemž by se zastavěla i proluka nacházející se vedle spolkového domu," uvedl mluvčí městské části Martin Ingr.

V roce 2004 se budova stala kulturní památkou. „Objekt je na seznamu ohrožených památek. Dům léta nikdo neužíval a v současné době už z něj zůstaly jenom zdi. Z kovových prvků už ani není co ukrást," zkonstatoval Pavel Wewiora z Národního památkového ústavu.

Čtěte také: Provaz oddělil žáky dvou škol. Podle inspekce oprávněně, o rasismus nešlo

Dělnický dům v Zábrdovicích∙ nachází se na adrese Spolková 8
∙ jedná se o významnou funkcionalistickou stavbu
∙ do nynější podoby byla přestavěna podle návrhu architekta Eduarda Göttlichera
∙ původní budova stála už na konci 19. století
∙ budova byla nejen centrem dělnického hnutí, fungovalo v ní i kino, organizovali se v ní různé společenské akce
∙ v 90. letech minulého století v něm sídlilo takzvané „téhácéčko" – alternativní hudební klub TetraHydroClub
∙ v roce 2004 objekt vyhlásili památkáři kulturní památkou