„Ze všech stran se začaly sbíhat děti,“ vzpomíná se smíchem žena, která jich s manželem vychovala celkem patnáct.
Sedm dětí se páru narodilo, o osm se starali jako pěstouni. „Mateřství ale vůbec není o tom, jak velký počet dětí máte,“ upozorňuje Žižkovská, která své zkušenosti zúročuje i v zaměstnání. Čtvrtý rok pracuje v brněnském Centru pro rodinu a sociální péči, které mimo jiné provozuje síť center pro rodiče a děti zvaných Family Pointy.

S tím, co rodičovství obnáší, se tak setkává doma i v profesi. Slavení zítřejšího Svátku matek se jí ani jejím kolegyním ale nezajedlo. „Já jsem přece také dcera své matky. A jsem ráda za příležitost udělat jí radost,“ vysvětluje Dana Chaloupková, která je pětinásobnou matkou a babičkou s osmým vnoučetem na cestě.

V devadesátých letech stála u zrodu prvního mateřského centra v Brně. Jak se od té doby rodičovství změnilo? „Přibylo aktivních tatínků. Třeba v kurzu předporodní přípravy teď máme jedenadvacet párů a jen tři matky. Otcové by si vlastně svátek zasloužili také,“ říká Chaloupková.

Její neteř a zároveň kolegyně Irena upozorňuje, že rodiče oproti dřívějšku také zestárli. „Ženy s prvním dítětem po třicítce nejsou zvláštnost,“ dodává matka dvou dětí. Výjimkou potvrzující pravidlo je Kateřina Vaňková. V Centru má na starost programy pro rodiče, doma ji čeká péče o čtyři dcery. „Občas na maminkách vidím, že se trochu diví, že vypadám normálně,“ směje se mladá žena.

Statistiky jsou ale neúprosné, ženy rodí méně než dřív. Demografové z toho radost nemají, tým z Centra pro rodinu tak příkrý není. „Někdo v sobě mateřství objeví později, někdo vůbec. Je to přísně individuální,“ uzavírá koordinátorka Family Pointu Jana Vaňková.