Podle náměstka hejtmana pro oblast školství Jiřího Nantla nyní v Jihomoravském kraji kapacita gymnázií nedostačuje poptávce. „Snažíme se, aby nové kapacity ladily s tím, kde vidíme budoucnost kraje,” uvedl v úterý Nantl.

Nastínil, že znalost chemie se dá následně využít v mnoha oborech. Například ve stavebnictví, strojírenství, textilním průmyslu, zemědělství, hygieně nebo potravinářství. „Normálně bychom otevřeli dvě třídy, ale rozhodli jsme se, že ze začátku otevřeme třídy tři,” řekl Nantl. Po naplnění kapacity se bude ve škole pohybovat asi šest set studentů, v každém ročníku jde tak až o pět tříd po třiceti studentech.

Školní vzdělávací plán chtějí mít zástupci kraje hotový do konce června, aby všechny informace o náplni výuky na novém gymnáziu byly potenciálním zájemcům o studium přístupné už v září letošního roku. Přípravou na vzdělávacím plánu se zabývají kromě učitelů Střední průmyslové školy chemické i zaměstnanci univerzit a firem, které se na výuce budou podílet. První studenti usednou do lavic 2. září roku 2024.

V úterý se v prostorách chemické průmyslovky ve Vranovské sešli odborníci na setkání, které cílilo na směřování plánovaného gymnázia. Přišli například zástupci Přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity, představitelé Zahradnické a Agronomické fakulty Mendelovy univerzity či zástupci z Vysokého učení technického nebo Univerzity obrany. „Vychovávat žádané chemiky nám pomohou právě i lidé z oboru. Připravujeme výběrové semináře pro studenty třetího a čtvrtého ročníku, které budou vyučovat odborníci z univerzit,” řekl ředitel Střední průmyslové školy chemické Vilém Koutník.

Studenti absolvují při středoškolském studiu i projektovou výuku v prestižních firmách jako je Synthon, Oncomed, Labtech, nebo ve výzkumných ústavech, například Zemědělském výzkumu v Troubsku na Brněnsku. Ve škole najde uplatnění osmdesát pedagogických i nepedagogických pracovníků.

LUCIE BURIANOVÁ