„Donedávna jsme museli tuto vadu u dětí odstraňovat jen pomocí chirurgického zákroku. Bylo třeba odstranit chirurgicky plicní kost a mezeru v srdeční předsíni. Přestože měly operace výborné výsledky, objevovaly se pooperační komplikace, třeba skolióza,“ uvedl vedoucí lékař kardiologie dospělých Petr Kala.

Řeháčkovi lékaři zjistili vadu už ve čtvrt roce. „Zpočátku neměl žádné problémy, v poslední době se ale hodně zadýchával,“ připomněla jeho matka Jana Řeháčková.

Právě proto se brněnští lékaři rozhodli, že budou chlapce operovat, a že na něm vyzkouší metodu, kterou zatím používají jen u dospělých pacientů. Hlavní pomůckou je speciální deštníček ze slitiny niklu a titanu, který nepropouští tekutiny, tedy ani krev. „Ten jsme pak skrz tříselnou cévu dostali až k srdci, kde jsme deštník roztáhly do mezery,“ popsal zákrok primář dětské kardiologie v Brně Pavel Vít.

Operace přitom lékařům trvala jen půl hodiny. Večer už byl čtyřletý Vlastík zase čilý. „Hned jsme si povídali a říkal mi, že ho vůbec nic nebolí. Po čtyřech dnech už šel domů a teď už nemá žádné problémy,“ vylíčila Řeháčková. Deštník v srdci už pacientovi zůstane. „Asi po šesti měsících začne postupně zarůstat tkání a stane se součástí těla,“ uvedl Kala. Dětská nemocnice v Brně předpokládá, že „metodou deštníčku“ odoperuje asi deset pacientů ročně.