APRÍLOVÉ BRNO

Praze se nelíbí a nechce ji. Brnu se sice taky moc nelíbí, ale postaví ji. Kaplického chobotnice roztáhne svá chapadla na Kraví hoře. „Už mě nebavilo se pořád s někým v Praze dohadovat. V Brně půjde všechno snáz. Nebude to ani muset schválit zastupitelstvo. Prostě to tady postavíme a hotovo. Tak se mi to líbí. Primátor Onderka je správný chlap,“ uvedl architekt Jan Kaplický.

Případné kritiky kontroverzní stavby primátor Roman Onderka uklidňuje. „Nejde o to, jestli není hezká nebo jestli je škaredá, nebo se někomu dokonce nelíbí. Důležité je, že budeme mít v Brně spoustu nových knih a časopisů,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka, který už má podle svých slov jednu knihu už dokonce rozečtenou.

Proti nejsou ani zelení, a to i přesto, že se kvůli stavbě Národní knihovny budou muset vykácet desítky vzácných stromů, které jsou domovem pro spoustu vzácných živočichů. „Nemáme s tím absolutně problém. Když se staví knihovna, tak létají třísky,“ zasmál se náměstek primátora Martin Ander. „Ale vážně. Pan Kaplický nás ujistil, že knihovna bude dostatečně zelená. Ukázal nám spoustu obrázků, až nám oči přecházely,“ dodal Ander.
Bém: To vám přeju

Knihovna si možná ale vyžádá větší zásahy než jen poražení několika listnáčů. „Uvidíme, možná budeme muset zbourat část hvězdárny, ale to nevadí, stejně tam nikdo nechodí,“ uvedl náměstek primátora Oliver Pospíšil. To rozlítilo brněnské astronomy. „To není pravda! Předevčírem tady někdo byl. Ptal se, jak se dostane do plaveckého bazénu,“ řekl Jiří Dušek z brněnské hvězdárny.

Opozice je z rozhodnutí vedení města v šoku. „To, to, to je tedy ale lumpárna a pořádné hovínko z oranžové zahrádky!“ rozčiloval se zastupitel za ODS Petr Paulczyňski. Nadšený je naopak pražský primátor Pavel Bém. „Řeknu vám to asi takhle. Chobotnici i Kaplického Brnu skutečně přeji z celého srdce. Víte, já mám Brno strašně rád,“ uvedl Bém.

Národní knihovna na Kraví hoře je hotová věc. Zbývá dořešit pár technických detailů. Nová knihovna totiž zřejmě značně zkomplikuje dopravu na náměstí Míru. „Budeme muset posílit tramvaj číslo čtyři. Máme trochu obavy, aby přeplněná čtyřka nahoru vůbec vyjela,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. „Možná nasadíme tramvaj Porsche a vytrháme z ní všechna sedadla a asi vůbec tak nějak všechno, aby se tam ti lidi všichni vešli,“ dodala zamyšleně Pohanová.

Známý brněnský architekt Petr Hrůša přišel s ještě odvážnějším řešením: „Kaplického si vážím a jeho chobotnice bude vedle Špilberku a Petrova důstojnou dominantou. Už jednáme o tom, že bychom na protější Žlutý kopec vedle areálu nemocnice umístili jedno její prodloužené chapadlo a nad údolím bychom postavili lanovku. Prospělo by to plynulosti dopravy mezi Masarykovou čtvrtí a Žlutým kopcem,“ prozradil Hrůša.

Za knihou i na lyže

Knihovna ale potěší Brňany i jinak. „V zimě počítáme s tím, že knihovnu zavezeme sněhem, čímž vznikne na Kraví hoře konečně pořádná sjezdovka,“ uvedl Pospíšil. „Je to dobrý nápad. Když jsme tam chodili bobovat se synem, vůbec to nejelo, teď to bude alespoň jízda,“ pochvaloval si například Radovan Krátký.

Ne všichni Brňané jsou ale nadšeni. „Chobotnice na Kraví hoře? To je nějaká kravina,“ kroutil hlavou Mojmír Retko, který venčil psa na místě, kde by už za pár měsíců měla stát nevšední stavba.

Řekli o ní

„Kaplický je šílenec. Nakonec ty jeho úděsné bloby budou snad úplně všude. Děsím se takové budoucnosti. Já snad radši odjedu někam do Himálají.“
pražský primátor Pavel Bém

„Už jsem dostal nabídku, že bych menší chobotničku navrhl pro základní tábor v Cho-la pass pro výstupy na Mount Everest.“
architekt Jan Kaplický

„Strašně se těším. Taky se tak těšíte?“
primátor Brna Roman Onderka

„Néééé!“
Jiří Dušek, hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka

„Díky umístění chobotnice se sníží páchání kriminálních činností v celém areálu kopce. Osvětlený objekt s čilým kulturním ruchem zajistí, že se různí podivní živlové stáhnou jinam.“
Bohumil Malášek, brněnský policejní mluvčí

„Už jsem dostal nabídku vařit na slavnostním otevření knihovny chobotničí pyré z chapadel, oblíbené jídlo pana architekta Kaplického. Ostatně to ho prý inspirovalo i při navrhování knihovny. Do Brna určitě přijedu.“
šéfkuchař Gordon Ramsay přezdívaný tyran gastronomie

„Složil jsem na oslavu chobotnice v Brně píseň nazvanou Tak jako chobotnice každým dnem, otáčí se za sluncem. A už jsem se domluvil s režisérem Filipem Renčem na natočení videoklipu, ve kterém Kaplického stavbu rozpohybujeme, takže se bude po celý den skutečně otáčet za sluncem.“
Ladislav Kerndl, jazzový zpěvák

„Budu v ní sedět od rána do večera, s výhledem na Brno budu překládat a psát! Je to pro nás intelektuály tvůrčí výzva, chobotnice je múzou pro Brno.“
Antonín Přidal, překladatel a spisovatel

Pan X: Národní knihovna je můj dar městu

Primátor Roman Onderka se bije v prsa, architekt Jan Kaplický září. Brněnskému Deníku Rovnost se však podařilo zjistit, že za projektem stojí významný brněnský podnikatel. Jeho jméno redakce zná, na jeho žádost se ho však rozhodla nazývat panem X. Právě on by měl stavbu knihovny zaplatit.

Jak jste přišel k tolika penězům?
Nehledejte za tím žádnou levotu. Začínal jsem s pár korunami v kapse. Nejdřív jsem od města koupil stadion. Pak ho zase prodal zpátky. Takže jsou všichni spokojení – město má stadion a já zase nějaký love. Jo, taky jsem trochu vydělal na směně jedné barabizny za pár městských domů a pozemků. Něco mi pravidelně sype neveřejná zakázka na dodávky veškerýho tekutýho mejdla a toaleťáku pro magistrát. Všechno je dobře přikrytý a všichni mají čistý ruce. No, a kromě toho, kdyby bylo jó zle, tak mám pár zastaváren na Cejlu a nějaký herny na Zlatým kříži.

Ale takový projekt jako Kaplického knihovna vyžaduje zkušenosti s velkými stavbami. Máte je?
Tak s tím jsem měl taky štěstí. Založil jsem si jen tak ze srandy nějakou firmu na Kypru a z hecu se přihlásil do soutěže na pronájem parcel bývalýho hlavního nádraží. Zavázal jsem se, že jim za to vymalujeme záchody a posekáme lebedu. A klaplo to, dráhy mi to při〜kleply. Není to nic moc velkýho, ale na stánkách s buřtama se mi to za těch padesát let zaplatí.

Jak jste je přesvědčil?
Ukázal jsem jim sekačku a kýbl primalexu. Věřím ale, že se mi ty investice vrátí.

Knihovna by však měla být čistě nevýdělečná. Proč do toho jdete?
Víte, jsem patriot. Mám tady spoustu kámošů, na magistrátě a tak. Někdy si s klukama děláme srandu, že tady už vlastně taková malá chobotnice je. Zatím jsem od Brna jenom bral. Teď zase přišel čas tomuhle supr městu něco vrátit. Chobotnice je můj dar.

Jste připravený na odpor aktivistů?
Něco jsem pro ně taky přichystal. Plavecký závody na pryglu. Každej ode mě grátis vyfasuje betonový ploutve. Hele, a když jsem zvládl všechno to předtím, tak to přece musí dobře dopadnout. Nebo ne?