„Jde o děti v sociální nouzi, u kterých soud nestačil rozhodnout o svěření do péče. Mohou přijít samy, za doprovodu rodičů nebo policie,“ vysvětlila ředitelka ústavu Eva Pilátová. V centru, které bylo otevřeno před šesti dny, mohou bydlet děti ve věku od narození až do osmnácti let.

Dva byty zaručí všem dětem péči jako v rodinném prostředí. Ve dvanáctihodinových směnách se o pět dětí starají tři tety. Oddělení si ničem nezadá s zařízením Fondu ohrožených dětí Klokánkem, má navíc jako zdravotnické zařízení k dispozici nonstop lékařskou službou.

Centrum je přitom první vlašťovkou, která změní přístup k dětem v brněnském kojeneckém ústavu a dětském domově. Ten zanikne v okamžiku, kdy se v ulici Vejrostova v Bystrci otevře Chovánek.

„Stavět se začne příští rok na jaře, stěhovat bychom děti měli do dvou let,“ uvedla brněnská radní Barbora Javorová. Nový ústav bude stát osmdesát milionů korun. Výhodou Chovánku bude, že může přijmout i handicapované děti. Pro takové děti je v projektu vyhrazeno dvacet míst.

Stávající prostory ústavu ve vile v Pisárkách nevyhovují trendu rodinné výchovy. Jde navíc o státem chráněnou památku, ve které se nemohou dělat stavební úpravy, například dělit prostory na menší byty.

Přesto stěhování do Chovánku nebude pro děti znamenat velkou změnu. „Kojenecký ústav už nyní v rámci možností funguje formou samostatných bytů. A děti mají u sebe stále tytéž obličeje a citově nestrádají. Projevuje se to tak, že nechodí za cizími lidmi a nedožadují se pohlazení,“ dodala Pilátová. Kromě péče o děti poskytne ústav v Chovánku pomoc i rodičům, kteří se trvale starají o postižené děti a otevře poradenské centrum.