„Za posledních dvacet let se v naší zoo vystřídalo devět levhartů cejlonských, ale až Nayana a Daan vytvořili stabilní a harmonizující pár. Mláďat tohoto poddruhu levharta se v zoologických zahradách nerodí mnoho, proto z nich máme stejnou radost jako při prvním odchovu v roce 2017,” řekl ředitel zoo Martin Hovorka.

Nayana se podle pracovníků zahrady o dvojčata od první chvíle vzorně stará. „Mláďata jsou vitální a pravidelně pozorujeme kojení. I přesto je u každého odchovu prvních čtrnáct dnů kritických, kdy pečlivě sledujeme každou změnu. Ale s ohledem na to, že je to Nayanin druhý porod, věříme, že vše dopadne dobře a samice se mláďaty v létě pochlubí i návštěvníkům,“ sdělila kurátorka chovu savců Šárka Mikátová.

Antonín Ondra (na snímku vlevo) se svou nejslavnější svěřenkou Barborou Krejčíkovou.
Byla pilná, ale nechtělo se jí běhat. Fajn holka, říká o Krejčíkové první kouč

Pohlaví dvojčat zatím není známé. „Do odchovu nezasahujeme a předpokládaná doba první veterinární prohlídky se odehraje zhruba měsíc po narození," doplnila Mikátová.

Ve volné přírodě se levharti cejlonští vyskytují na ostrově Srí Lanka, podle odhadů Mezinárodního svazu ochrany přírody jich tam zbývá jen mezi 750 a devíti sty jedinci. Poddruh je proto vedený na Červeném seznamu jako ohrožený.