Medlánecká radnice chce odstranit vrstvy omítek a kapličku lépe odvodnit. „Dovnitř teče, protože podlaha je z nepochopitelných důvodů níž než okolní terén," uvedla místostarostka Kateřina Žůrková. Vedení městské části se snaží získat na opravu peníze.

Zvonička pochází pravděpodobně z první poloviny devatenáctého století. „Jedná se o zajímavý doklad venkovského stavitelství. Hromadně začali lidé zvonice stavět po takzvaných ohňových patentech císařovny Marie Terezie a protipožárních nařízeních jejího nástupce Josefa II.," informovala mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

OHLAŠOVALY OHEŇ

Zvonice a zvoničky při požáru bily na poplach a upozorňovaly obyvatele na nebezpečí. Podle ní připomíná kaplička původně venkovský ráz osídlení Medlánek.

Památka navíc ukrývá zvon, který je podle všeho starší než stavba. Místu ho věnovala Anna Marie Konstancie Miniatiová z Campoli, jejíž jméno dodnes zdobí jeho povrch. „Původ zvonu sahá do roku 1758 a jedná se o cennou práci barokního zvonařského řemesla v Brně," dodala mluvčí. Ministerstvo kultury medláneckou kapličku na začátku října oficiálně uznalo za památku.

Nejedná se o jedinou stavbu, u které se památkáři na podzim zabývali jejím doplněním na seznam chráněných památek. „V Brně se jedná o přibližně dvanáct objektů. Ale počet se mění," poznamenal památkář Aleš Homola.