Chřest je obsažený v každém jídle. Návštěvníci si mohou vybrat variantu, kterou preferují. „Tak co si dáme?" nadhodí otázku mladý muž v tričku. Odpověď nedostává. Jeho partnerka si poctivě pročítá, co všechno je v nabídce. Výběr je veliký. Nakonec si ale každý najde své. A že nepřebrali, ukazuje spokojený výraz při pojídání pokrmu.

Šest restaurací v sedmi stanech zvládají připravit takzvaného krále zeleniny smaženého, na grilu nebo v polévce. Celkem je v nabídce na čtyřicet specialit s chřestem. „Nabízíme například chřestový krém s medvědím česnekem, vepřovou panenku s chřestem nebo hotdog se smaženým chřestem," vyjmenovává Renata Macholanová ze stánku Restaurace Na Návsi. Největší zájem mají podle ní příchozí o chřestové hranolky.

Nabízené pokrmy se snoubí s vínem. „Je to taková naše specialita. Když si návštěvník vyzvedne nějakou gastrospecialitu, pak si k tomu může vzít i vhodné víno. Většinu pokrmů nám someliér nasnoubil s vínem," přibližuje ředitelka Kulturního a informačního centra Ivančice Magdalena Černá.

Ve vinařské zóně pak předvádí své kuchařské umění Petr Stupka. Později se k němu přidává i Tereza Bebarová. „Pan Stupka je mistr improvizace. Vždy nás překvapí," podotýká Černá.

Oproti propršenému pátku se v sobotu vyčasilo a v některé momenty vysvitne také slunce. „Počasí je věc, kterou nemůžeme ovlivnit. Pátek byl slabší, ale věříme, že celková návštěvnost bude k deseti tisícům," odhaduje Černá.

Celý den je na náměstí jarmark, jehož součástí je prodej chřestu a také chřestových sazenic. Novinkou letošních slavností jsou komentované prohlídky chřestovny, kde na půl hektaru půdy pěstují tuto zeleninu, kterou milovala už císařovna Sissi. Během víkendu budou čtyři. Dvě v sobotu a dvě v neděli. Lidé se dozvídají něco o historii chřestu v Ivančicích a také pěstování chřestu z praktického hlediska.

Na hudebním pódiu se střídá dechová muzika s funk popem a folklorním souborem. „Odpoledne vystoupí Václav Noid Bárta s kapelou Bek Bek Clan," zmiňuje Černá.

Slavností chřestu a vína pokračují v Ivančicích i v neděli.