Nejvyšší nemocnost odborníci evidují v okrese Brno-město, kde je aktuálně 2302 nemocných na sto tisíc obyvatel, přičemž jejich počet narostl o osmatřicet procent, a na Hodonínsku, kde mají 2115 nemocných na sto tisíc obyvatel. Tam evidují nárůst zhruba o pětatřicet procent. „Nejvíce jsou postižené věkové skupiny do pěti let a od šesti do čtrnácti let,“ zmínila v pátek ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

Nejvyšší podíl chřipkových onemocnění hlásili lékaři na Blanensku a Hodonínsku. „Od začátku sezóny jsme zaznamenali v Jihomoravském kraji sedm případů chřipky s velmi závažným průběhem, z nichž jeden skončil úmrtím,“ vyčíslila Ciupek.

Už druhý týden trápí chřipka rodinu Kláry Bednářové z Brna. Nejprve onemocněla její sedmiletá dcera, za pár dní skončila s horečkami v posteli i její starší sestra. „Holky si chřipku přinesly nejspíš ze školy a teď si ji doma mezi sebou všichni předáváme,“ povzdechla si žena.

Chřipka v Jihomoravském kraji.

Odborníci doporučují důsledné dodržování zásad hygieny rukou a dýchacích cest, v uzavřených prostorách by lidé měli častěji a důkladně vyvětrat.

Kvůli rozšíření respiračních onemocnění zakazují krajské nemocnice návštěvy svých pacientů. Zavřená je takto třeba Úrazová nemocnice Brno a také břeclavská a hustopečská nemocnice. Blanenská městská nemocnice vydala začátkem ledna doporučení, aby lidé omezili návštěvy na lůžkových odděleních. Vyškovská nemocnice od soboty návštěvám uzavře tři oddělení. Kromě plicního a interny také oddělení dlouhodobě nemocných. 

Znojemská nemocnice vyhlásila zákaz návštěv už ve středu. Tamní odborníci zároveň lidem radí, jak na prevenci. „S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci jsme připravili letáky se základními pravidly, jak se chránit před chřipkou,“ sdělila mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá. Letáky lidé najdou třeba na facebooku nemocnice.

Doporučení hygieniků:

• důsledně dodržovat zásady hygieny rukou a dýchacích cest
• pokud je to možné, vyhýbat se přelidněným místům
• v uzavřených prostorách častěji a důkladně vyvětrat
• v případě vzniku onemocnění věnovat náležitou pozornost léčbě a nesnažit se onemocnění přecházet