VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chřipka? Na jižní Moravě řádí zatím jen virózy

Jižní Morava /ANKETA/ – Nos odřený od rýmy, únava či kašel jsou pro mnoho lidí symbolem podzimu stejně jako barevné listí na stromech. Tyto problémy často přičítají chřipce.

20.10.2010 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve středu ve 20:00, najdete ve čtvrtečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Najít ovšem teď na jižní Moravě člověka s chřipkou je podle odborníků vzácnost. Její období totiž teprve nastane. Většinu lidí, kteří smrkají nebo kašlou, skolila některá z podzimních viróz.

Nárůst počtu nachlazených lidí potvrzuje i epidemioložka z jihomoravské hygienické stanice Renata Vaverková. „První náhlý nárůst nemocnosti jsme zaznamenali asi před čtrnácti dny, kdy se hodně ochladilo. Pomohlo tomu i to, že se děti po prázdninách vrátily do školy. Nemocnost se zvýšila téměř o polovinu. Teď jsme zpátky v normě,“ uvedla Vaverková s tím, že v současné době je v kraji zhruba čtrnáct set nemocných na sto tisíc obyvatel.

Čekárny se plní

Nárůst virových onemocnění pozorují i doktoři na jižní Moravě. Například na Vyškovsku. „Zvýšil se počet dětí s problémy horních cest dýchacích. Na chřipky je zatím ještě čas,“ upřesnila dětská lékařka Jarmila Flodrová ze Slavkova u Brna. Chřipková epidemie se totiž objeví v kraji nejdříve začátkem roku.

Posledních čtrnáct dní se nachlazení lidé objevují i v ordinaci praktické lékařky Blanky Studýnkové z Rakvic na Břeclavsku. Zato na Hodonínsku podle lékařky Marcely Horákové z Hovoran ještě sezonní virózy ani nepropukly. Doktoři však často nemusí nemocné ani zaznamenat. „Někteří k lékaři totiž vůbec nepřijdou. Objeví se až poté, co je potíže a nachlazení trápí delší dobu,“ nastínil blanenský lékař Vladimír Širůček.

Hodně lidí totiž virózy nejprve řeší po svém. „Když cítím, že na mě leze nachlazení nebo chřipka, teple se obleču, uvařím si čaj a vymačkám do něj celý citron. Někdy si dám i rozmačkaný česnek,“ popsal svůj způsob léčby student Aleš Pacner z Brna. Podle něj zabírá také acylpirin. „Vezmu si ho, zalezu do postele, a do rána je to obvykle lepší,“ tvrdí.

Zvýšenou poptávku po přípravcích proti nachlazení v posledních dnech pociťují i lékárny. „Lidé si kupují hlavně vitamíny, přípravky proti bolení v krku a proti kašli. Ale zatím je situace relativně klidná, odpovídá tomuto období,“ uvedl lékárník Leoš Jurman z Vyškova.

Kdo přesto nechce riskovat vážnější nemoc, může se nechat proti chřipce naočkovat. Odborníci zdůrazňují, že v říjnu je na to nejvyšší čas. A platí to i pro ty, kteří vakcínu v minulosti dostali. Očkování se musí každý rok obnovovat.

Lékaři standardně očkují pacienty proti klasickým chřipkovým virům. Podle hygieniků však měla minulý rok většina lidí chřipku pandemickou. Kvůli přípravě očkování proti tomuto typu se do pozadí odsunula nová vakcína, která se aplikuje pod kůži a na trh nastupuje až letos.

Její použití si mnozí pochvalují. „Očkování je snazší jak pro lékaře, tak pro pacienta. Jehlička má jen dva milimetry na délku, píchá se do struktury kůže,“ popsala epidemioložka Vaverková. Vpich tedy prakticky vůbec nebolí. „Navíc je vědecky dokázané, že v kožních buňkách se protilátky tvoří daleko účinněji než při vpichu do svalu,“ doplnila.

Novou vakcínou se však mohou očkovat pouze lidé starší osmnácti let, i když by usnadnila očkování dětí. Je také asi o sto korun dražší než běžná vakcína. Pořídit se dá zhruba za tři sta korun.

Vadí výkyvy teplot

Lidé by měli sledovat i vývoj počasí, které se může odrazit na jejich zdravotním stavu. „Nejhorší výkyvy teplot jsme zaznamenali minulý týden, protože ráno bylo chladné a přes den se oteplilo. Hodně lidí se kvůli tomu nedostatečně oblékalo. Výkyvy očekáváme i nadále, ale teplota by podle předpovědi neměla v nejbližších dnech klesnout pod bod mrazu,“ upřesnila meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

#nahled|https://g.denik.cz/50/d8/infografika_chripka_viroza_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/d8/infografika_chripka_viroza.jpg|Kolik Jihomoravanů každý rok onemocní virózou?#Kolik Jihomoravanů každý rok onemocní virózou?

Za šíření nemocí může i krize

Čaj s citronem, cibule s cukrem. Nebo něco mnohem ostřejšího. I takové medicíny si lidé ordinují na chřipku a nachlazení. Samoléčba? Někdy funguje, uznávají lékaři. Největším nepřítelem virové nákazy je ale podle nich polštář, peřina a dobré spaní.

Důchodkyně Marie Zálešáková z Brna se proti chřipce nechává poslední dva roky očkovat. „Velké problémy s odolností jsem ale nikdy neměla. Při virózách se mi nejvíc osvědčil sirup z cukru a cibule. Na kostičky nakrájená v kapesníku pomáhá i při zánětu středního ucha, což jsem si odzkoušela na dětech i vnoučatech. Naopak nedoporučuji čaj s medem. Mě osobně po medu škrábe v krku ještě víc,“ podotkla Zálešáková.

Vysokoškolák Jan Kubeš si oblíbil zase úplně jinou medicínu. „Bacily nejlíp vypálí štamprle slivovice,“ tvrdí student. Léčit chřipku tímto způsobem však odborníci příliš nedoporučují. vysokoprocentní alkohol má sice dezinfekční účinek. Může ale oslabit sliznici, kterou pak snadněji napadnou škodlivé bakterie, které přežily. Leckterou z takzvaných babských rad však uznávají i oni.

Ta vůbec nejlepší je prý jenom jedna. „Pořádně se vyležet,“ zdůraznil Radek Svoboda z kliniky infekčních chorob brněnské fakultní nemocnice. Za pravdu mu dává i praktická lékařka Renata Novotná. „Nejúčinnější v boji proti chřipce je zavčasné očkování. Samozřejmě ale pomáhá všechno, co zvyšuje obranyschopnost člověka. Dobré je nepodcenit vhodné oblékání nebo stravu bohatou na vitamíny. Jakmile ale u člověka chřipka propukne, je třeba se léčit doma,“ poznamenala Novotná.

Kromě rychlejšího uzdravení je podle ní domácí léčení ohleduplnější i k ostatním. Nemocný člověk v práci či ve škole totiž nákazu snadno šíří na ostatní. „Bohužel v současné ekonomické situaci si málokdo může dovolit zůstat tři dny v posteli,“ poznamenala Novotná.

Epidemioložka jihomoravské hygienické stanice Renata Vaverková o virózách říká:

Pandemická chřipka hrozí i letos

ROZHOVOR - Nejprve se jí říkalo mexická. Pak prasečí. A nakonec nová nebo pandemická chřipka. Dříve nepopsaný typ nákazy se objevil loni v květnu v Latinské Americe. Za několik měsíců se jí nakazily miliony lidí a státy celého světa nakupovaly nové vakcíny.

Podle některých zbytečně. Faktem ale zůstává, že pokud loni některý Jihomoravan onemocněl chřipkou, většinou za to mohl právě pandemický virus. „A může to tak být i letos,“ říká epidemioložka krajské hygienické stanice Renata Vaverková.

Takzvaná pandemická chřipka minulý rok zasáhla i jižní Moravu. Mohou se jí lidé nakazit i letos?

Ano, očekáváme příchod klasické sezonní chřipky i chřipky pandemické, která v kraji loni dominovala. Laboratoře jsou nachystané na detekci všech typů chřipkových virů, v tuto chvíli se dá ale dost těžko předpovídat, který nakonec převáží.

Pozná na sobě člověk, kterým typem chřipky onemocněl?

Ne, bez odborného vyšetření to poznat nemůže. Příznaky a léčba jsou v obou případech v podstatě stejné. Rozdíl poznají pouze odborníci v laboratořích. Liší se také vakcína, která před nákazou chrání.

V září na jižní Moravě velmi rychle stoupla nemocnost. Zaznamenali jste už nějaké případy chřipky?

Podle čerstvých dat jsme v této sezoně zatím nezachytili žádný. To samozřejmě neznamená, že se v kraji sem tam nějaká chřipková nákaza nevyskytne. Momentálně v populaci koluje hlavně směs virů, které způsobují různé respirační infekce.

Kdy mohou lidé čekat začátek letošní chřipkové epidemie?

Jde samozřejmě jen o odhad, ale zatím to vypadá na podobný vývoj, jaký se opakuje každý rok. To znamená, že chřipková epidemie se objeví někdy na přelomu ledna a února.

MARIE MÁLKOVÁ
LUCIE HRABCOVÁ

Věříte očkovacím vakcínám?

Ano

51 %

Ne

49 %

Hlasovalo: 37

Anketa byla ukončena

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Unikátní hudební projekt festivalu Moravský podzim na brněnském výstavišti sledovaly tisíce lidí. Součástí orchestru byly míchačky, sanitky, dělostřelci a také sedm brněnských pěveckých sborů.
23

Výstřely, řev fanoušků Komety a sirény. V Brně zazněla nejhlasitější symfonie

Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

V maloměřické textilce opravili turbínu. Majitel plánuje i další rekonstrukce

Brno - Látky se v textilní továrně v brněnských Maloměřicích nevyrábí už pětadvacet let. Po tu dobu továrna stála bez využití a chátrala. Nyní se majitelé rozhodli opravit alespoň její malou část. Vyměnili původní Kaplanovu turbínu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení