Podíl nakažených chřipkou mezi nemocnými narostl od minulého týdne o více než sto procent, dominovala chřipka typu A. „Nemocnost vzrostla ve všech okresech, napříč všemi věkovými skupinami, nejvíce však u dětí předškolního věku, což je pro chřipku typické. Nemocnost v tomto týdnu začala rychleji stoupat také u dospělých,“ informovala v páteční zprávě ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Ciupek.

Ciupek upozornila na závažnější průběh nemoci. U nakažených se mohou projevit horečky kolem čtyřiceti stupňů a celková schvácenost. „Tento stav může trvat několik dnů a je velmi vysilující, s rizikem komplikací. Doporučuji chřipku nepodceňovat,“ doplnila.

Plno má v současné době praktický lékař Ivo Procházka, který ošetřuje pacienty v Jedovnicích na Blanensku. Epidemii respiračních onemocnění vnímá podobně, jako každý rok. „Nápor je možná trochu větší, myslím, že imunita je v populaci po covidu trochu narušená. Pacienti vnímají spoustu věcí jinak a část z nich se obává, aby neměli zase covid,“ míní lékař.

Infektů je podle Procházky víc než v době, kdy lidé nosili roušky, jedná se ale hlavně o běžné respirační infekce bez větších komplikací. „Chřipka v testech zatím nepřevažuje, ale určitě k tomu dojde. Bývají to virózy, které se u pacientů snažíme odlišit od covidu. S covidem se teď setkáváme minimálně,“ popsal praktik.

Upozornil však, že léčí vesnickou populaci, kde se infekce nešíří tak rychle jako ve městech. Očekává proto, že epidemie přijde se zpožděním.

Déle než hodinu čekali v pátek pacienti na vyšetření ve Vranovicích v okrese Brno-venkov. „Nemocnost je vysoká a nápor na ordinaci obrovský. Dnes do ní přišlo přes sedmdesát lidí, preventivní prohlídky nepočítám,“ sdělila praktická lékařka Ludmila Bartlová.

Onemocnění se snadno šíří v kolektivech

U nemocných se lékařka setkává hlavně s chřipkou a angínami, tedy onemocněními, které se přenáší vzduchem a kontaktem, snadno se proto šíří v kolektivech a rodinách.

Nákazy se obává také brněnská studentka Veronika Štenclová. „Nedávno vedle mě ve škole někdo celou hodinu kašlal. Nechci být nemocná, zrovna, když budeme mít jarní prázdniny,“ vylíčila studentka.

Už od úterý platí kvůli chřipkové epidemii zákaz návštěv na lůžkových odděleních ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Zástupci Fakultní nemocnice Brno zase doporučují používat ve vnitřních prostorách respirátory. Návštěvy omezují i další jihomoravské nemocnice.

Nakažení lidé by podle ředitelky protiepidemického odboru neměli onemocnění přecházet, ale důsledně léčit. Důležité je pravidelně větrat a dodržovat hygienická pravidla, jako například mytí rukou. Starší lidé nebo třeba lidé s chronickým onemocněním by se měli, pokud možno, vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí.

Ilustrační snímek.
Zlepšení elektrické sítě: nová rozvodna v Bohunicích i vedení na Znojemsku

Na sto tisíc obyvatel připadá aktuálně v kraji dva tisíce pět set nemocných, což je v porovnání se stejným obdobím, tedy pátým týdnem v roce, nejvíce za poslední čtyři roky. Prozatím se však čísla nevyšplhala na statistiky z předminulých Vánoc, kdy na sto tisíc Jihomoravanů připadalo téměř tři a půl tisíce nemocných.

Jihomoravské nemocnice, které kvůli chřipkové epidemii omezují návštěvy:

  • Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně: zákaz návštěv od 30.1.2024
  • Vojenská nemocnice Brno: zákaz návštěv od 30.1.2024
  • Nemocnice TGM Hodonín: zákaz návštěv od 3.2.2024
  • Nemocnice Blansko: zákaz návštěv na lůžkových odděleních od 27.1.2024
  • Nemocnice Milosrdných bratří v Brně: vstup s respirátorem nebo s rouškou
  • Úrazová nemocnice v Brně: doporučení nosit respirátor
  • Nemocnice Břeclav: od pondělí 5. února do odvolání zakáz návštěv 

KLÁRA HRBÁČKOVÁ, ANETA ZUGAROVÁ