Plánuje ji postavit společnost HT Group, která nyní vlastní i hokejovou halu. „Nyní je zatím vše ve stádiu rozkreslování a vyřizování povolení,“ podotkl vedoucí hokejové haly dětí a mládeže Miloš Fadrný. Dodal, že letos stavba určitě nezačne. „Předběžný začátek odhadujeme na polovinu příštího roku. Hala pak bude stát do osmi měsíců,“ dodal.
Jaká bude přesná podoba budovy, není prozatím jasné. „Chceme postavit čtyři curlingové dráhy. Každá bude mít na délku osmačtyřicet metrů, podle toho tedy můžeme velikost haly přibližně odhadnout,“ naznačil Fadrný. Investor chce navíc využít i prostor nad drahami. „Výhodou stavby je, že bude sousedit s hokejovou halou. Můžeme díky tomu u obou využívat stejné chlazení na led,“ podotkl Fadrný.
Podle Petra Hromka z HT Group začátek stavby zdržely problémy s parkovacími místy. „Kvůli parkování k nové hale se musel pozměnit územní plán. Město nám místa schválilo teprve před dvěma týdny. Až nyní proto začínáme připravovat vizualizace a přesnější podobu haly,“ vysvětlil Hromek.
Nad čtyřmi dráhami podle něj bude tělocvična a posilovna. „Možností uspořádání vrchních prostor je několik. Vybíráme mezi kombinacemi z malé tělocvičny, velké tělocvičny a posilovny,“ doplnil Hromek.
Hala podle něj neposlouží jen sportovním klubům, ale všem zájemcům o sport. „Představujeme si, že lidé si k nám přijdou zahrát curling ve volném čase, stejně jako chodí hrát bowling nebo kulečník,“ doufá Hromek.
Podle Fadrného hala své využití najde. „Věřím, že o curling zájem bude. V současné době totiž jiné curlingové sportoviště v Brně ani jeho okolí není,“
upozornil Fadrný.
Souhlasí s ním také Jiří Snítil z Prvního curlingového klubu Brno. „Hrajeme za Brno, ale trénujeme v Praze, kde všichni bydlíme. I přesto možnost tréninku v Brně určitě uvítáme,“ řekl Snítil. Pražská hala je totiž podle něj příliš malá, a proto by jeho tým do Brna dojížděl na víkendové tréninky a soustředění. „O curling je stále větší zájem. Do pražské haly chodí například čím dál častěji firmy na teambuildingy. Podobní zájemci se pravděpodobně najdou také v Brně,“ myslí si Snítil.
Brňanka Andrea Hájková by alespoň jednu halu na curling uvítala. „Tento sport ráda sleduji v televizi a láká mě si ho vyzkoušet. Nemyslím si ale, že by si ho lidé oblíbili tolik jako například šipky, které si můžou zahrát klidně i u piva,“ usoudila Hájková.
V Brně přitom jedna curlingová hala měla vzniknout už dříve. Postavit se ji chystal ředitel Gymnázia Matyáše Lercha Petr Kovač. Kontrola krajských úředníků jej ale zkritizovala. Hala podle ní nesloužila k potřebám školy. Výsledek kontroly Kovače dokonce připravil o místo. To ale po několika měsících opět získal nazpět. Podle vedení školy však stavba haly definitivně skončila.
- na ledě proti sobě zápasí dvě čtyřčlenná družstva
- jeden z hráčů posílá kámen po dráze tak, aby se zastavil co nejblíže určenému místu a aby odsud vystrčil soupeřův kámen
- další z týmu umetají cestu před kamenem
- curling se stal olympijským sportem v roce 1988
- poprvé se objevil v 16. století
Zdroj: 1.CK Brno, wikipedia.cz