Interaktivní prezentace má za úkol vrátit prestiž řemeslům a nalákat žáky na technické obory. Akce se koná již po čtvrté. Letos se na ní představí celkem třiatřicet středních odborných škol z Jihomoravského kraje.

Žáci osmých a devátých tříd si spolu se svými rodiči mohou vyzkoušet, co studium jednotlivých oborů obnáší. „Chceme, aby žáci viděli, že neexistují jenom gymnázia, ale že si mohou vybírat i ze široké škály technických a odborných škol. Čeká na ně navíc skvělé uplatnění. Poptávka po absolventech těchto oborů je v kraji opravdu vysoká,” vysvětlila mluvčí Jihomoravského kraje Monika Bryndzáková.

Nemoc. Ilustrační foto.
Epidemie chřipky se blíží, varují hygienici. Nemocných na jihu Moravy přibývá

Střední odborné školy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zájemců o studium. Podle ředitelů za to můžou populační změny i nízká prestiž řemesel v dnešní společnosti. „Za komunismu byla tato prestiž bohužel zcela zlikvidována. Nepoužívalo se slovo řemeslník, ale jen dělník. Myslím proto, že je na čase vrátit oboru patřičné jméno. Lidé mají často problém dobrého řemeslníka najít. Když nám studenti nenastoupí do školy, budou se ty problémy dále zvětšovat,“ řekl ředitel Střední školy polytechnické Brno Jílová Andrzej Bartoś.

Poptávku po absolventech odborných škol vyzdvihnul i viceprezident hospodářské komory Michal Štefl. „Podíl průmysl na HDP v České republice patří k nejvyšším v Evropě. Firmy zoufale touží po nových spolupracovnících, dělnících, technických i managementu. Myslím, že tato moderní a interaktivní forma prezentace oborů je výbornou cestou, jak děti i rodiče přesvědčit, že dobře placený řemeslník nebo technik není horší než špatně placený politolog,” uvedl Štefl.

I více atraktivní obory, jako například tiskový a publikační průmysl, se potýkají s problémy. Často jde o nedostatek informací. „Třeba o grafiku je opravdu velký zájem, sehnat zájemce o tiskařství a knihařinu je však boj. Lidé si pod tím totiž nedokáží nic moc představit, což je škoda. Často si myslí, že takový tiskař pořád ještě někde sází kovové litery, to už je přitom historie. Tiskne se i na oblečení, na tašky, žáci si sami vytvářejí návrhy. Jedná se o opravdu zajímavý obor,” popsal absolvent Střední školy grafické Brno Martin Slováček.

Interaktivní prezentace mohou v prostorách Olympie lidé navštívit až do neděle osmadvacátého ledna.

ZUZANA PEKÁRKOVÁ

Druhé kolo prezidentských voleb - herec Zdeněk Junák.
Volební místnosti zavřely. V Brně přišla více než polovina voličů