Přestože je léto podle odborníků na lidskou duši veskrze optimistickým obdobím, ve čtvrtek se hned dva muži v Brně chtěli zabít. Jeden vyhrožoval skokem z pátého patra na dlažbu rušné ulice Koliště, druhý si podřezal žíly přímo na zastávce tramvají na Nových sadech. Ani jeden z nich díky včasnému zákroku záchranářů nezemřel.
S prvními sebevražednými úmysly přišel muž krátce před jedenáctou dopoledne. Stál v okně jednoho z bytů v ulici Koliště a vyhrožoval, že skočí. Policisté, kteří sebevraha přesvědčoval, ať to nedělá, pro jistotu povolali i hasiče. „Chtěli, abychom tam přijeli s žebříkem. Nakonec nás odvolali s tím, že situaci zvládnou sami,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.
Na místě zasahovaly dvě policejní jednotky, připravená byla i sanitka se záchranáři. „Byla to poměrně rychlá akce, muže jsme zajistili a odvezli do psychiatrické léčebny v brněnských Černovicích,“ přiblížila zásah mluvčí brněnské policie Andrea Procházková.
O necelé dvě hodiny později vyjížděli záchranáři zachraňovat život znovu. Na Nových sadech si chtěl totiž podřezat žíly devětapadesáti¬letý muž. „Asi o půl jedné si ho na kameře městské policie všimli strážníci. Muž si řezal nožem do předloktí. Okamžitě jsme tam vyslali hlídku,“ uvedla mluvčí strážníků Denisa Kapitančíková.
Muž stál podle strážníků na zastávce a třemi ranami se snažil pořezat si levé předloktí. „Když jsme dorazili na místo, ránu jsme mu ošetřili a sanitka ho odvezla do Úrazové nemocnice v Brně,“ objasnila Kapitančiková. Starší muž pochází z České Lípy a je vážně nemocný. Podle svých slov už neví, kam má svůj život dál směřovat, a tak se pokusil zabít.
Ztráta smyslu života a deprese jsou pro letní období netypické. Více sebevražd totiž zaznamenávají policisté na podzim a v zimě. Nedostatek denního světla totiž mnohé labilní jedince vede ke skoncování se životem. Podle odborníků počasí dokáže dokonce vyvést z rovnováhy i jinak duševně zcela zdravého člověka.
„Velké množství depresí je na podzim. Podle odhadů trpí dokonce až každý desátý člověk na podzim sezónní depresí. Ovšem asi nejkritičtější období bývá na jaře,“ řekl psychiatr Ivan David, který se sebevrahům věnuje. V tomto čase přichází podle něj k psychiatrům až o dvacet procent pacientů více a roste i počet sebevražd. „Naopak nejoptimističtějším obdobím bývá léto. V létě bývají lidé mnohem více aktivní a radostní,“ dodal David.
Podle Českého statistického úřadu se nejvíce sebevražd stává v dubnu. Pro dobrovolný odchod ze světa se loni rozhodly na jižní Moravě více než dvě stovky. Volí pro to různé způsoby. Ať už je to skok pod rozjetý vlak, oběšení, zastřelení nebo pád z velké výšky. Počet sebevražd se tak blíží počtu lidí, kteří zahynuli při dopravních nehodách.