Ředitel Vojenské nemocnice Antonín Vodák předpokládá, že v nových bytech najde ubytování pro sedm nových zdravotních sester. „Zatím jejich nedostatek příliš nepociťujeme, riziko je ale příliš velké," připustil.
Vedení města plánuje opravit čtyři až šestipokojové byty v Kobližné ulici, kde si sestry, jež nepochází z Brna, či nemají zajištěné bydlení, mohou pronajmout pokoj. „Nemocnice budou mít byty pronajaté od města za běžných šestadevadesát korun za metr čtvereční měsíčně," sdělil náměstek primátora Petr Hladík.
Vytipovaných je dalších pět bytů v Zámečnické nebo Beethovenově ulici. Každá ze sester má mít podle požadavků nemocnic vlastní pokoj. „Některé velké místnosti proto půlíme," dodal.
Největší nedostatek sester trápí Fakultní nemocnici Brno. V polovině letošního roku hlásila podstav o čtyřicet sester. „I proto návrh města vítáme," řekl mluvčí bohunické nemocnice Pavel Žára.
Podle ředitele fakultní nemocnice u svaté Anny Martina Pavlíka se lidé nemusejí obávat zpoždění důležitých operací. „Kvůli nedostatku sester bychom ale museli zavřít část lůžek. Jako zdravotníci nemůžeme snižovat kvalitu péče o pacienty, musíme snížit jejich kvantitu," připustil.
V řadách svých podřízených teď postrádá devatenáct sester. Byty chce nabízet jako náborový benefit uchazečům.
Se svým protějškem z bohunické nemocnice Romanem Krausem plánuje oslovit město i kraj. „Situace je neúnosná," připustil.
Zkomplikovalo ji omezení provozu nemocnice v Tišnově kvůli nedostatku sester. „Ti, které tamní interní oddělení nepřijme, teď míří do Brna," poznamenal.
Ředitel nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal už dřív poznamenal, že nedostatek sester se projevuje v posledním roce. Do městského projektu se ale nepřipojí. Vedení města neoslovilo ani soukromou SurGal Clinic.