Podle židlochovického starosty Jana Vituly byl původně v plánu začátek výstavby příští rok. Nyní věří v rok 2025. „Nějaké věci jsme dost ladili. Místní měli připomínky, které jsme zapracovávali, což nás posunulo asi o půl roku. Navíc docela výrazně nás zasahuje zvýšení úrokových sazeb. Máme projekt vymyšlený tak, že na něj nemusíme získávat extra dotace. Ovšem není to možné za úrokových sazeb, které jsou okolo šesti procent. Musíme počkat až sazby malinko poklesnou, což doufám, že bude v příštím roce," řekl Deníku Vitula.

Takzvaná chytrá čtvrť má vyrůst v židlochovické části Líchy podle návrhu architektů z kanceláře Pelčák a partner architekti. Navrhovatelé kladou důraz na omezení uhlíkových emisí, adaptaci na změny klimatu i na tvorbu přívětivého prostředí pro obyvatelstvo.

Hasičská plošina HKM 202 rozšířila nedávno vozový park brněnského Retro muzea Na statku. Lidé si při návštěvě mohou prohlédnout i další skvosty.
Retro v srdci. Mým snem je hasičská cisterna Tatra 138, říká sběratel z Brna

Nyní město dokončuje dokumentace jednotlivých staveb. „Čeká nás jednání se spoluinvestorem, se zástupci obyvatel z toho území. Pak by měla přijít na řadu prezentace veřejnosti, bude potřeba drobná změna územního plánu," vyjmenoval Vitula. Věří, že setkání s obyvateli a zahájení změny územního plánu stihnou ještě letos.

Koncept architektonické kanceláře počítá s výrazně omezeným vjezdem aut do čtvrti, vybudováním komunitní zahrádky, fitparkem, dětským hřištěm, jezerem, klubovnou, kavárnou i ekologickým řešením odtoku dešťové vody či energetiky. „Na střechách včetně krytých parkovišť umístíme fotovoltaické panely. Celá lokalita se technicky připraví tak, aby zde v budoucnu mohly fungovat jak klasické energetické koncepty, tak inovativní energetická společenství, energetické komunity nebo další modely," uvedl už před časem koordinátor projektu Chytré Líchy a zakladatel Centra pasivního domu Jan Bárta.

Betonový vodojem na Žlutém kopci v Brně bude brzy přístupný turistům.
Nepřístupný vodojem na Žlutém kopci v Brně: nahlédněte tam ještě před otevřením

Podle hlavního analytika Zainvestuj.to Petra Pelce není podobné zelené a udržitelné řešení v České republice populární ani obvyklé. „Proto myslím, že může mít úspěch. Lidé, kteří o to zájem mají, řeší to buď individuální cestou, nebo pro ně bude příležitost tento projekt," míní ekonom.

Za výhodu považuje u Židlochovic i dopravní dostupnost. Z Brna tam pravidelně jezdí osobní vlaky. „Pokud bude projekt v prvotní fázi zdařilý, potom může rozjet sérii dalších podobných. Nyní je v Evropě trend posouvat se co nejvíce zeleným směrem. Toto by mohl být jeden z prvních kroků," poznamenal Pelc. Připustil však, že Češi bývají konzervativní a neradi mění dlouhodobě fungující věci.

Už letos začne město bourat bývalý areál Dřevopodniku v Rumišti, který v posledních letech sloužil už jen jako squatt pro bezdomovce.
Demolice brněnské historie: začnou bourat Dřevopodnik, vzniknou družstevní byty

Díky centralizaci parkování by nová čtvrť zároveň měla být připravená na nástup elektromobility. Nabíjecí stanice budou umístěné u společných parkovacích ploch.

Při vytváření koncepce čtvrti Chytré Líchy se expertní tým obracel do zahraničí. Zásadní roli sehrál zejména německý Freiburg. „Digitalizace části města nebo chytré veřejné osvětlení, které omezuje světelný smog. Vše plánujeme s ohledem na využití v konkrétní lokalitě, ale také v závislosti na sociálních, ekonomických a politických podmínkách,“ uvedl hlavní architekt Pavel Jura.

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková