Pět odběrových týmů dorazilo do kraje v pondělí. Postupně se přidají i další složky integrovaného záchranného systému. „Odběrové týmy odeberou vzorky u všech, kteří nemají vlastní auto a nemohou jít do odběrového místa, protože nechceme, aby tam jezdili standardní městskou hromadnou dopravou. Pokud budou mít vůz, tak mohou odjet na odběr sami,“ nastínil již dříve náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Manželé Gasnárkovi se rozhodli, že půjčí svůj karavan hodonínské nemocnici.
Přehledná grafika: měsíc s koronavirem na jižní Moravě

Představitelé kraje potvrdili, že na jih Moravy dorazily další sady pro odběry vzorků k testování lidí na přítomnost koronaviru. „Obdrželi jsme dva tisíce odběrových sad. Prostřednictvím záchranné služby je rozdělí mezi jednotlivá odběrová místa, jako jsou sanitky záchranné služby, odběrová místa v Brně a Břeclav i pět armádních týmů chytré karantény, “ sdělil hejtman Bohumil Šimek. Poukázal přitom, že s ústředním krizovým štábem chce jednat o nedostatečné zásobě sad pro provádění testů.

Konkrétní prostory nebo místa s větší koncentrací lidí poté od hrozby nákazy vyčistí vojáci ve spolupráci s hasiči. „Tým vydezinfikuje terén, materiál i lidi. Armáda pro pilotní projekt testování vyčlenila dohromady tři sta vojáků, hlavně z vojenského zdravotnického personálu,“ sdělila mluvčí generálního štábu armády Magdalena Dvořáková.

Ilustrační foto.
Brno a Brněnsko má čtyři nové pacienty s COVID-19. Jedna pacientka zemřela

Na školení armádních týmů se podílí hygienici. „Proškolili jsme armádní mediky, kteří budou dál pomáhat se zaškolováním pracovníků vznikajícího informačního systému, do kterého budou vstupovat i naši pracovníci. Už dnes začíná pracovat call centrum a postupně se do systému zapojují armádní výjezdové týmy,“ popsal počátky fungování chytré karantény ředitel brněnské krajské hygienické stanice David Křivánek.

Systém takzvané chytré karantény začala vláda testovat na jižní Moravě jako v prvním kraji v republice. Pokud se projekt osvědčí, mohl by se rozšířit do celého státu, a následně lidem přinést úlevu od některých současných bezpečnostních opatření zavedených na zastavení šíření koronaviru.

Jih Moravy si odborníci vybrali kvůli počtu nakažených. „V Jihomoravském kraji jich není ani příliš mnoho ani málo. Pokud se systém osvědčí, po Velikonocích jej rozšíříme i do dalších krajů. Cílem je zefektivnit hledání potenciálně nakažených,“ sdělil za ústřední krizový štáb Rudolf Kramář.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník