Díky chytrým vodoměrům mohou lidé sledovat spotřebu v domácnosti bez toho, aby museli kontrolovat přímo zabudované zařízení. Stav spotřeby vody v domě zjistí přes webovou aplikaci. „Chceme zvýšit komfort zákazníku a snížit celkovou spotřebu vody,“ vysvětlil generální ředitel vodáren Jakub Kožnárek.

Spotřebované vody ubude díky rychlejšímu zjištění poruch vodovodu. „Každý rok evidujeme zhruba osmdesát případů, o kterých zákazník neví a které stojí pět a půl milionů korun. Tyto peníze znamenají asi třiasedmdesát kubíků vody, což je roční spotřeba asi 1 800 obyvatel. Částka by se měla výrazným způsobem snížit,“ vyčíslil současné ztráty Kožnárek.

Úředník. Ilustrační foto.
Spolek Voda z Tetčic zarazil další stavbu. Obytný komplex Vrbovec

Zastánci projektu předpokládají, že po instalaci vodoměrů stoupne cena za vodu o patnáct haléřů ze současných 75,74 korun za kubík. „Určitě ale nechceme primárně zvyšovat cenu vody. Myslím, že více ji ovlivní jiné faktory, například vybudování kanalizace v šesti městských částech, kde stále chybí. Chceme řešit také dešťovou vodu. To jsou faktory, které hlavní ovlivní cenu vodného a stočného," uvedl náměstek brněnského primátora a předseda dozorčí rady vodáren Richard Mrázek.

V Brně je momentálně deset přijímačů signálů z vodoměrů, do konce roku chtějí vodárny vybudovat dalších šest. Do konce příštího roku napojí šest tisíc chytrých vodoměrů. „Do roku 2024 chceme takto napojit 43 tisíc odběrných míst, abychom se dostali ke stoprocentnímu pokrytí,“ popsal ředitel vodáren.

Do každého domu zabudují zaměstnanci společnosti jeden vodoměr. V případě bytového domu se však vlastník může domluvit na doplnění dalších zařízení pro každou domácnost. Lidé si kvůli instalaci nemusí pořizovat nový vodoměr. „Jen se na něj nasadí přístroj a vysílač se v šachtě upevní tak, aby mohl vysílat signál," vysvětila mluvčí Brněnských vodáren Renata Hermanová.

Vybudování prvních vodoměrů bude stát patnáct milionů korun, každý následující rok pak šest milionů korun.

Zavedení smart vodoměrů si pochvaluje také brněnský primátor Petr Vokřál. „Je to jedna z technologií, které umožní spotřebitelům trvalou kontrolu nad domácím či firemním vodohospodářstvím. Věřím, že do budoucna se stane vítaným nástrojem, jak si hlídat spotřebu vody,“ řekl primátor.

ONDŘEJ VACULÍK

Dopravní situace před vlakovým hlavním nádražím a hotelem Grand v Brně.
Tudy ne! Cestu autem mezi brněnskými nádražími zkomplikuje zákaz odbočení