Osmnáctiletý Jaromír Bačovský ale dokázal za rok práce vylepšit magnetickou rezonanci, a ještě získat cenu v soutěži České hlavičky, kterou včera spolu s šekem na pětadvacet tisíc korun, slavnostně převzal v sále brněnského kina Scala.
Syn dvou učitelů se o fyziku zpočátku nezajímal. „Mým koníčkem byla vždycky astronomie. Fyzika byla až druhá v řadě, ale výzkum v tomto oboru je praktičtější,“ objasňuje svůj zájem o vědu mladík, který studuje předposlední ročník gymnázia v brněnských Řečkovicích.
Poslední rok tak Jaromír pracoval na výzkumu magnetické rezonance, ke které ho přivedla jeho sestra, která je chemička. „V praxi se rezonance používá například při zobrazení nádorů v těle. Bohužel není dokonalá, protože nedokáže zjistit, jestli je nádor zhoubný nebo ne. To by mohl změnit můj výzkum,“ vysvětluje mladý vědec.
Jaromír ale nezanevřel ani na astronomii. „Minulý rok jsem zkoumal kosmické počasí. Podařilo se mi zjistit, že vliv počasí na piloty, kteří se pohybují vysoko v atmosféře, je větší než na ostatní lidi na zemi. Piloti proto mají častěji rakovinu,“ naznačil další poznatky Bačovský.
Kromě něj ocenění získalo i dalších pět českých hlaviček. „Máme celkem pět kategorií, ve kterých ceny rozdáváme. Tou nejvýznamnější je cena Merkur, která se vyznačuje tím, že může jít daný projekt rovnou do praxe,“ uvedl ředitel soutěže Stanislav Štěpánek.
Prvním vítězem v nejvyšší kategorii se stal Jan Nezval z Prostějova (na obrázku vpravo), který si doma navrhl, zkonstruoval a vyrobil zařízení pro výrobu plošných spojů. „Za svůj nápad dostal padesát tisíc korun,“ upřesnil Štěpánek. Nejmladším soutěžícím je Michal Voříšek z Karlových Varů, který ve svých třinácti letech objeví, jak využít staré mobily. „Navrhl jsem, aby fungovaly jako dálkové ovládání třeba na světlo nebo topení,“ popsal svůj projekt Voříšek, který od pořadatelů dostal patnáct tisíc korun.
Soutěž České hlavičky se letos konají poprvé. Podle organizátorů nejspíš zakotví trvale v Brně. „Brno bude jako sídelní místo pro tuto novou soutěž ideální, protože je tu hodně škol,“ myslí si ředitel soutěže Štěpánek.
V prosinci by pak měly první oceněné hlavičky vstoupit do klubu českých hlaviček, který bude pro své členy zajišťovat zahraniční stáže a zajímavé workshopy. „Do klubu vstoupí všichni ocenění a možná pak i ti, kteří představili zajímavé projekty a nevyhráli,“ dodal Štěpánek.