Hromoví ptáci se opět rozlétnou po obloze. Na začátku září vystartují z brněnského letiště v Brně-­Tuřanech už po čtrnácté stíhací i akrobatické stroje z celé Evropy a zahájí tak leteckou show CIAF. Dříve avizované zprávy, že letošní pátý brněnský ročník bude poslední, neplatí.

„Jednali jsme s ministryní obrany Vlastou Parkanovou a shodli jsme se na tom, že ještě dva ročníky se určitě uskuteční. Co bude dál se uvidí,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek. Právě kraj je hlavním partnerem leteckého festivalu, protože mu propůjčuje letiště a na jeho organizaci vyčlenil tři miliony korun.

Důvodem ukončení festivalu za dva roky je podle představitelů kraje i města houstnoucí letecký provoz. „Začala létat nová linka do Moskvy a nyní jednáme s dalšími leteckými provozovateli. Zatím to vypadá, že bychom mohli zavést také linky do Francie a Německa. To provoz letiště ještě více zatíží a na letecký den už nezbude žádná kapacita,“ potvrdil Juránek.

V minulých letech se proti přeletům letadel postavili lidé žijící nedaleko letiště. Vadil jim především silný hluk, který proudové motory způsobují. Politici kvůli němu ale show omezovat nechtějí. „Nechci rozhodně bagatelizovat problémy lidí žijících v okolí letiště. Pro Brno je však tato akce nesmírně důležitá. Je to pro město taková reklama, že kdybychom si ji měli zaplatit v médiích, městský rozpočet by to nemusel unést,“ zavtipkoval brněnský primátor Roman Onderka.

Náhrada za hluk?

Primátor o akci už jednal s tuřanským starostou. Za nadměrný hluk by podle něj městská část mohla dostat kompenzace v podobě snížených poplatků za kulturní akce nebo svoz odpadu. Starosta Tuřan Miroslav Dorazil o tom ale mluvit nechce. „Raději bych to zatím nekomentoval,“ řekl Dorazil.

Současně ale přiznává, že obyvatelé městské části jsou v názoru na CIAF rozděleni. „Nijak mi to nevadí. Už nemáme malé děti a nějaké dva dny se dají klidně vydržet,“ řekl tuřanský obyvatel Josef Leibner. Naopak proti je starší žena, která nechtěla uvést své jméno. „Když tu ještě před revolucí startovali vojáci, bylo to mnohem horší. Ale ani ty dva dny nejsou nic příjemného, je tu pořádný randál. Raději zavíráme okna a nevycházíme,“ uvedla žena.

Na letošní ročník vzdušné show zatím z šestadvaceti pozvaných letectev z celého světa kývlo třináct. „Do akce ale ještě zbývají dva měsíce a další se určitě přidají. I letos by tak mohlo startovat v Brně okolo dvacítky národních účastníků,“ informoval jeden z organizátorů akce Aleš Cabicar.

Zájemci o leteckou techniku tak uvidí to nejlepší, co se v moderních evropských i světových armádách může vůbec do vzduchu dostat. „Kromě ukázek bojových strojů diváci uvidí také akrobacii. Přijede sem například slavná francouzská šestice Breitling Jet Team,“ doplnil Cabicar.