Nově například zastaví tělesně postižení lidé na jakémkoliv místě v zónách na tři hodiny zdarma. „Také jsme určili jednotný řád a zavedli zónu C pro celoměstskou regulaci. Podařil se nám koncept terče coby středu města. Čím blíž středu člověk parkuje, tím víc zaplatí. Když půjdou lidé na stadion, stojí lístek do VIP zóny také víc,“ přirovnal brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Brňané si také koupí předplacené stání v části s rezidentním parkováním, kam míří za prací.

Pokud řidič za stání nezaplatí a kontrolní auto vůz zachytí, hrozí provinilci pokuta. „Strážníci kontrolují všechna podezření z přestupku,“ připomněla mluvčí městské policie Tereza Kadrnožková.

NÁSLEDUJE ROZŠÍŘENÍ

Někteří Brňané systém kritizují. „Třeba nájemníci, co v místě žijí roky, ale adresu nemají zapsanou jako trvalé bydliště nebo nevlastní tu nemovitost, nemůžou parkovat u svých bytů,“ komentoval na sociální síti změny Jan Kovář.

Letiště v brněnských Tuřanech. Ilustrační foto.
Lety do Mnichova kraj podpoří. Nyní hledá dopravce

Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, blíží se také rozšiřování zón do dalších oblastí. Od osmnáctého listopadu začne rezidentní parkování platit v okolí Bratislavské, Pellicovy, Kopečné nebo na Kolišti. „Strážníci se setkávají s řidiči, kteří parkují v zákazu stání. Od pondělí se maluje značení v Bratislavské, Staré a okolí, kde už hlídky dřív podobné případy řešily,“ dodala Kadrnožková.