První z velkoplošných maleb, takzvaných muralů, pod rukama malířů začala vznikat v úterý, na štítu domu Cejl 28. Hotovo bude asi za týden. „Celkem jich plánujeme patnáct až dvacet, do května příštího roku by jich mohlo být i osm,“ poznamenal autor projektu Martin Reiner.

Jeho návrh na takzvanou městskou galerii se umístil v participativním rozpočtu města Brna Dáme na vás. Získal přes dva tisíce kladných hlasů a město na něj tak přispěje téměř milion a půl korun. To vystačí na pět maleb. Na zbytek se chce Reiner složit prostřednictvím spolku Nový Bronx.

Vyvracený strom v brněnském parku Lužánky.
Vyvrácené stromy, rozbité lavičky. Vandalismus v Lužánkách: víc od zavření škol

Na fasádě domu na Cejlu od úterka vzniká obraz Mendel kontroluje pokus od Venduly Chalánkové a Petra Lysáčka. Zobrazuje bádajícího Gregora Johanna Mendela, jak kontroluje hrášek. „Na návrhu jsme pracovali společně. Napadlo mě ztvárnit brněnskou osobnost, tak přišlo i na Mendela,“ zmínila Chalánková.

Už v pondělí večer si výtvarníci z firmy Malujeme jinak stěnu nasvětlili. Čtrnáct krát šestnáct metrů velkou plochu malíři vymalují a poté kvůli světlostálosti zalakují.

VUT Brno, ilustrační foto.
Brněnská technika bodovala mezi univerzitami

Další dílo vznikne například ve Francouzské ulici. Návrh od Jana Šrámka zobrazuje letoun Hawker Hurricane, ve kterém létal brněnský rodák Jan Chalupa.