Přívaly deště, které v posledních týdnech sytí krajinu nejen na jižní Moravě velkým množstvím vody, komplikují také čištění Brněnské přehrady. Kvůli zvýšenému přítoku do přehrady museli vodohospodáři zastavit srážení fosforu v ústí řeky Svratky do nádrže. Velká voda navíc spláchla do přehrady množství živin i sinic z rybníků a polí.

S výrazně zvýšeným průtokem Svratky se vodohospodáři potýkají už od 7. srpna. „O den později přitékalo do Brněnské přehrady dokonce pětačtyřicet metrů krychlových vody za sekundu. Průměrný přítok je přitom jen necelých osm metrů krychlových,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

Díky výrazně vyššímu přítoku se sice více okysličily spodní vrstvy nádrže, voda s sebou však přinesla také více fosforu a dalších živin pro sinice. „Srážky je totiž vyplavily z rybníku nad přehradou. A spolu s nimi navíc donesla i další sinice,“ vysvětlil technický ředitel Povodí Moravy Jan Moronga.

S přitékajícími živinami vodohospodáři dosud bojovali s pomocí síranu železitého, který sráží fosfor. I vypouštění chemikálie však muselo přestat. „Při tak vysokém přítoku by se totiž do vody dostalo větší množství přípravku, než dovolují limity. A navíc by přehradou pouze proletěl, takže jeho účinek by byl malý,“ objasnil Moronga.

Síran železitý mohou vodohospospodáři použít pouze v případě, že do přehrady přitéká nanejvýš třináct kubíků vody za sekundu. „Pod tuto hranici klesl přítok v noci na středu a podle předpovědi nehrozí jeho zvýšení nejméně do pondělka,“ uvedl hydrolog Pavel Neruda z brněnského pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Ani za takové situace se však Povodí Moravy nechystá v nejbližších dnech síran opět použít. „Raději vyčkáme, až se přítok do nádrže ustálí,“ zhodnotil Moronga.

Na zklidnění situace čekají také aerační věže, které mají vodu provzdušňovat. Těch je nyní na přehradě dvacet, a i když pracují, nejsou dostatečně výkonné. „Jednáme s dodavatelskou firmou Imos o tom, jak efektivitu věží zvýšit. I tato opatření však musí počkat na ustálení přítoku,“ zhodnotil Moronga.

Věžím by podle něj mohla pomoci například silnější čerpadla. Ve hře jsou však i další varianty, které nyní odborníci testují. „Rozhodnutí padne až ve chvíli, kdy výsledky všech zkoušek vyhodnotíme,“ doplnil Pavel Kopáček z firmy Imos.

Pokud se kvůli nynějším komplikacím kvalita vody v přehradě zhorší, má Povodí Moravy připravenu loď pro sběr zeleného povlaku ze sinic. „Velké zhoršení však neočekáváme, čistotě vody totiž nahrávají současné nižší teploty,“ zakončil Moronga.

ZUZANA TAUŠOVÁ
MICHAL FILÍPEK