Vyplývá to ze zprávy, kterou zpracoval odbor životního prostředí Jihomoravského kraje a na svých internetových stránkách ji zveřejnil brněnský magistrát. Všechny tyto investice a opatření zastřešuje podle náměstka brněnského primátora majícího na starosti životní prostředí Martina Andera projekt Čisté povodí Svratky. „Ten začal v roce 2003 a kromě Brna a Jihomoravského kraje se do něj zapojil i kraj Pardubický a Vysočina,“ řekl Ander.

Podotkl, že letošní dlouhá koupací sezona na přehradě není jeho konečným výsledkem, ale signálem k tomu, aby se v začatých pracích pokračovalo. „Za posledních osm let se udělalo mnoho práce na přehradě i v povodí nad ní a tato práce začíná přinášet první výsledky,“ podotkl Ander. Brno se na čištění podílelo například výzkumem usazenin na dně přehrady a zkoumalo i obsah fosforu v pracích prášcích.

Na projektu také pracuje společnost Povodí Moravy. Ta už na čištění Brněnské údolní nádrže vynaložila víc než padesát milionů korun. „Například za trojnásobné celoplošné ošetření obnaženého dna vápencem jsme zaplatili půldruhého milionu korun. Máme také na starosti pravidelné sledování stavu vody,“ sdělila mluvčí Povodí Eva Grodová.

V současné době podle ní Povodí pokračuje v provzdušňování vody. „Kvůli nestálému přítoku jsme ale přestali do vody pouštět síran železitý, přesto se to na kvalitě vody zatím neprojevilo,“ uvedla Grodová s tím, že při vysokém přítoku by se totiž do přehrady dostalo větší množství přípravku, než dovolují limity. Síran železitý má za úkol hlavně srážet přitékající fosfor a brát tak sinicím živiny.

Celkově ale nejvíce na čištění přispěla Evropská unie z operačního programu životního prostředí a ministerstvo zemědělství formou dotací, a to přes sedm set padesát milionů korun.