Městský soud v Praze, který se žalobou zabýval, zrušení výjimky potvrdil. „Skutečně jsme prvního září zrušili rozhodnutí Ministerstva životního prostředí a vrátili záležitost žalovanému k dalšímu řízení. Dali jsme za pravdu všem třem námitkám, které organizace Děti země jako žalobce vznesla,“ potvrdila mluvčí pražského Městského soudu Martina Lhotáková.
Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země sdělil, že k žalobě přistoupili kvůli tomu, že krajský úřad při udělování výjimky neměl dostatek podkladů. „Chybělo závazné stanovisko magistrátu se zásahem do přehrady. Ze spisu nešly zjistit důvody k povolení výjimky a krajský úřad nám neumožnil delší lhůtu pro vyjádření,“ vysvětluje své důvody Patrik.
Patrik sdělil, že jejich důvody byly spíše formální. „Tyto látky nejsou úplně to nejnebezpečnější, co se při čištění používá. Ale výjimku ze zákona potřebují a krajský úřad o ní rozhodoval bez patřičné znalosti věci,“ uvedl Patrik. Podotkl, že po rozhodnutí soudu musí kraj vyřítit potřebná povolení znovu, což se nemusí podařit do příštího jara, kdy má čištění pokračovat.
Podle mluvčího Jihomoravského kraje Jana Chmelíčka povoluje výjimky pro použití chemikálií při čištění přehrady vedoucí odboru životního prostředí Anna Hubáčková. Redaktorům Rovnosti se s ní ani s krajským radním za životní prostředí Ivem Polákem nepodařilo ve středu spojit.
Povodí Moravy žádné bližší informace k případu nesdělilo. „Víc informací k tomu můžu říct až zítra,“ řekla mluvčí Povodí Eva Grodová. Náměstek brněnského primátora Martin Ander řekl, že zrušení výjimky padá na vrub krajskému úřadu. „Magistrát své stanovisko k věci neuvedl, protože ho o to nikdo nepožádal,“ vysvětlil Ander.
Přesto, že povolení musí kraj začít vyřizovat zase úplně od začátku, na čištění přehrady to nebude mít podle Andera vůbec žádný vliv. „Biopreparáty a huminové látky, na které se výjimka vztahovala, se totiž ještě vůbec nezačali používat. Nejdou totiž nikde sehnat,“ informoval Ander. Podotkl, že tyto látky se komerčně ještě nevyrábí.
Ander popsal, že použití těchto prostředků by k přírodě bylo nejšetrnější. „Srážení obsahu fosforu ošetřením přítoku solemi železa je o něco méně šetrné, ale tyto látky se v přírodě taky vyskytují,“ řekl Ander. Uvedl, že přítok byl takto ošetřován asi měsíc a na kvalitu vody to mělo viditelný vliv. V současnosti je veškeré čištění přehrady zastaveno a jak bude pokračovat na jaře, se zatím neví. Jan Hodovský, který za něj byl zodpovědný ve středu ráno odstoupil. Informovala o tom Česká televize.