Podle Kunce ho výkonný výbor vyloučil, protože nominoval Vitulu do placené funkce předsedy komise pro vzdělávání, výchovu a sport. „Nic nebylo platné vysvětlování, že to není pravda, protože žádnou uvolněnou funkci Spolu pro Moravu od koalice nedostalo a potvrdili to opakovaně i Piráti a další strany. Smírčí výbor mě ke svému jednání vůbec nepřizval a rozhodl beze mě," napsal na twitteru Kunc.

Válek řekl, že smírčí výbor strany spor řešil na základě podnětu jeho i Kunce. „Smírčí výbor přezkoumal správnost našich postupů při událostech, které následovaly po krajských volbách. Rozhodl, že došlo i pochybení ze strany pana Kunce i pana Vituly a za fér považuji zmínit, že v jednom bodě jsem pochybil i já," uvedl ve svém prohlášení Válek.

Hejtman Jan Grolich.
Testování na covid pendlerů do Rakouska? Odkládá se, informovalo ministerstvo

Poté, co zástupci koaličního výboru koalice Spolu pro Moravu, kterou pro loňské krajské volby vytvořila TOP 09 se Stranou zelených a dalšími třemi uskupeními, poslali novému vedení kraje oficiální nominace do výborů zastupitelstva a komisí rady, odeslal bez projednání v koaličním výboru nominace TOP 09 do krajských orgánů i Válek. Ve společném prohlášení to uvedli představitelé zbývajících stran zastoupených v koalici.

Kunc i Vitula obvinění odmítli. „To, co nám dávají za vinu, je nesmysl. Je to prokazatelně doložitelné, že to není pravda. Nicméně pan profesor Válek si oběhal lidi v parlamentu a rozhodli, že strana nepotřebuje komunální politiky," prohlásil Vitula.

Proti rozhodnutí o vyloučení se mohou oba odvolat k smírčímu výboru strany. Zda tento postup zvolí, nechtěli v tuto chvíli kvůli čerstvosti celé situace říct.

Samoobslužný kiosek, kde se dá koupit elektronická dálniční známka. Ilustrační foto
Nová e-známka: podívejte se, které čtyři úseky dálnic na jihu Moravy jsou zdarma

O obsazení postu předsedy komise pro výchovu vzdělání a sport se ve Spolu pro Moravu vedly spory už dřív. Ucházeli se totiž o něho Vitula i Michal Doležel, který lídra kandidátky Vitulu díky velkému množství preferenčním hlasů od voličů přeskočil a podpořilo ho krajské vedení TOP 09, v jehož čele je Válek.