Čtvrtina studentů zapojených do projektu se shodla na tom, že by uvítala častější noční autobusová spojení. Rozjezdy teď jezdí jednou za hodinu. „Autobusy by podle nich mohly jezdit každou půl hodinu,“ popsala jeden z výstupů průzkumu Radka Loukotová z magistrátu.

Projekt také ukázal, jak se liší spokojenost domácích a zahraničních vysokoškolských studentů s hromadnou dopravou. „Velmi spokojených s ní bylo pětasedmdesát procent cizinců, ale jen osmnáct procent místních,“ uvedl náměstek Kacer.

Jeden z nápadů, o jehož uvedení do praxe město uvažuje, navrhla studentka Adriána Milatová. Inspiroval ji pobyt ve švédském Göteborgu. „Mají tam aplikaci pro hromadnou dopravu, která vypočítá cestu z bodu A do bodu B a ukáže i nejbližší zastávku. Pokud by taková aplikace byla v Brně, lidé by nemuseli zjišťovat, kde nejblíž nastoupit,“ řekla.

Ilustrační foto
Kvůli řádění Vaňkovka gangu se starosta Bohunic setkal s napadenými dětmi

Kromě dopravy patřila k hlavním tématům, které projekt ukázal, také možnost dorozumět se v Brně anglicky. „Třetina studentů by ocenila více anglických ukazatelů. Chybí jim třeba i popis u automatů na jízdenky,“ popsala Loukotová.

Brno International Student
• Pilotní projekt měl ukázat, jak se v Brně žije místními zahraničním vysokoškolákům. Mohli také navrhnout, jak město vylepšit. Přišli se stovkou nápadů.
• 35 procent z nich by ocenilo víc anglických ukazatelů, 25 procent zase častější noční autobusové spoje.
• Někteří by uvítali víc zeleně či tříděných košů na odpad.
• Část by chtěla více cyklostezek a také karaoke barů.

Souhlasí s tím i další ze zapojených studentů. „Anglicky spousta lidí v obchodech nebo na poštách neumí. Je to frustrující,“ sdělil anonymně v dotazníku.

Studenti z Brna by zase ocenili zlepšení sítě cyklostezek, snížení reklamního smogu a více zelených ploch, ukázal průzkum. Část touží i po více karaoke barech.

Některé z nápadů plánuje brněnská radnice uvést do praxe. „Třeba návrh na dopravní aplikaci jsme už poslali dopravnímu podniku,“ uvedla Loukotová.

Brno je cílem zahraničních studentů už jedenadvacet let. Například na brněnské technice v letošním roce studovalo přes program Erasmus 428 cizinců. „Nejvíce jezdí ze Španělska, Turecka, Francie či Řecka,“ uvedla mluvčí školy Radana Kolčavová.

Ilustrační foto.
Okřikl partu mladíků na hřišti, ti ho pak napadli. Skončil s pořezaným obličejem

Radnice už pracuje na pokračování projektu. Tento týden se kvůli tomu sešli zástupce radnice a univerzit.