Kolemjdoucí také mohou podepsat petici upozorňující na lidská práva čínských příslušníků Falun Gong. Toto pondělí totiž uplynulo přesně deset let od doby, kdy čínský komunistický režim začal všechny příznivce tohoto hnutí krutě pronásledovat, věznit a vyhlazovat.

„Počítám, že v Brně nasbíráme okolo dvou až tří set podpisů. Tyto petice pořádá Falun Gong po celém světe. Pokud se nám podaří dát dohromady okolo dvaceti tisíc podpisů, bude mít tato akce ohlas,“ přiblížil pořadatel středečního brněnského setkání Michal Cabejšek. Podle něj nemají protesty pouze symbolický význam. „Díky spoustě informací o potlačování Falun Gong a peticím je obraz Číny ve světě velmi poškozený,“ dodal Cabejšek.

Falun Gong je stará metoda procvičování těla a ducha, která se skládá z pěti pomalých cviků. V Číně ji zveřejnil v roce 1992 Li Hongzhim. Původně ji podporovala i vláda. Rychle však přibývalo příznivců, kteří si začali uvědomovat rozpory mezi učením Falun Gong a strategií strany. V červenci 1999 proto vláda postavila Falun Gong mimo zákon. „Vznikl Úřad 610. Nepodléhá vůbec nikomu, ani vedení státu. Jeho úkolem je potírat všechny přívržence hnutí. Zavírají je do koncentračních táborů. Kde je mučí a vězní v nelidských podmínkách. Mnoho členů se také zřejmě stalo obětí černého trhu s lidskými orgány,“ popsal Cabejšek.

Ten také uvedl, že kvůli cenzuře z čínské strany je velmi komplikované určit skutečný počet obětí. „Čísla, která známe, evidují pouze oběti, jejichž rodina jejich smrt a věznění veřejně přiznala. Většina se ale bojí,“ řekl Cabejšek. Podle pracovní skupiny OSN, která má práva Falun Gong na starost, se ví o více než 3 tisících úmrtí a o 63 tisících případů mučení. Kromě toho provedli lékaři v Číně více než 41 tisíc neobjasněných transplantací.

I když se Falun Gong stalo předmětem státní represe, jeho členové odmítají jakoukoliv spojitost s politickou angažovaností. „Cílem protestů v Číně není svrhnout režim, ale získat svobodu pro členy hnutí,“ podotkl Cabejšek.

Represe neustaly ani při přípravách loňské olympiády. Spíše naopak. „Zřídili osm nových táborů. Sem přesunuli všechny, kteří mohli být vadou na kráse olympijskému Pekingu, bezdomovce, prostitutky, Tibeťany, křesťany či členy Falun Gong,“ uvedl místopředseda Asociace Falun Gong v Česku Bohumil Bartošek. Paradoxně se podle něj tábory nacházely poblíž sportovních areálů.

KLÁRA ŽIDKOVÁ