Nedaleko čebínského lomu bydlí i Žaneta Jindřichová. Na clonové odstřelování si pamatuje už od malička. „Otřesy po výbuchu jsou poměrně silné. Od odstřelů máme i několik památek na domě a kamení nám kdysi vletělo při odstřelu i přímo do domu," popsala žena.

Podle technického vedoucího odstřelu Ivo Nováčka ze společnosti Austin Powder Service se těžba posunuje dále od obce. Případným škodám se navíc snaží předejít rozložením velikosti odstřelu. „Rozbušky mají zpomalené časy. To znamená, že i když celý odstřel trvá třeba půl vteřiny, každý vývrt jde samostatně. Jde o milisekundové rozdíly, ale díky tomu není obec tolik zasažena otřesy," vysvětlil Nováček.

Dřívější problémy způsobené především blízkostí lomu u obce, Nováček připustil. „Je to ale už dlouho. Nepamatuju si, že by si někdo za poslední dva až tři roky oficiálně stěžoval skrze báňské úřady," dodal.

Časem bude z chátrajícího domu seniorské bydlení.
Jizva na tváři brněnských Židenic. Dům hrůzy začnou letos opravovat

Firma podle jeho slov dbá především na bezpečnost při provádění trhacích prací v lomu a snaží se co nejvíce omezit všechny negativní vlivy clonového odstřelu na místní a jejich nemovitosti.

Kolem kamenolomu v úterý technici vytvořili bezpečnostní okruh. Ten vedl od přilehlého závodu přes rozhlednu nad lomem k restauraci Čebínská chaloupka. Zepředu jej ohraničuje silnice před lomem. Ta byla po několik málo minut kvůli odstřelu uzavřená. „Okolo jsou i hlídky, které zamezují lidem ve vstupu do vyklizeného prostoru," podotknul Nováček.

Zdroj: se souhlasem majitele lomu

Posledních asi šest let nechává firma LB Cemix provádět clonové odstřely každé dva až tři měsíce. Výjimkou jsou letní prázdniny, kdy se kvůli bezpečnosti turistů nestřílí vůbec. „Je to běžná praxe, ale chceme, aby nám firma vždy dávala dopředu vědět. Informaci poté zveřejňujeme, aby se lidi nebáli. Někdy se i zatřese země," uvedl čebínský starosta Tomáš Kříž.

V lomu těží LB Cemix vápenec, ze kterého vyrábí omítkové směsi či lepidla. Od roku 1959 je zde stanovený prostor, ve kterém se může těžit. Clonové odstřely zde fungují od sedmdesátých let minulého století.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Desítky strážníků v Brně společně darovaly krev. Podívejte se

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov