Takto na Brňany i návštěvníky města začaly promlouvat jejich mobilní telefony. Tedy alespoň ty, ve kterých je nainstalovaná nová hra Geofun.

Území, kde ji lze hrát, její autoři na konci minulého roku rozšířili i do Brna. „Brno se nám líbí z mnoha důvodů. Jsou tam zajímavá místa, která lze dobře zpracovat. Využili jsme brněnského draka či orloj a také hantec. Město je zajímavé i tím, že je v něm hodně lidí, kteří mohou hrát," uvedl spoluautor Geofunu Vít Pechanec ze společnosti World Media Partners.

Co je nutné ke hraní
- chytrý mobilní telefon s operačním systémem Android, satelitní navigací GPS, fotoaparátem a připojením na internet
- aplikaci Geofun staženou do telefonu zdarma

Hra využívá toho, že moderní chytré telefony se dokážou připojit na internet a většina z nich má satelitní navigaci GPS, která poměrně přesně určí polohu, kde se majitel telefonu nachází. „Inspirovali jsme se takzvaným geocachingem. Tedy hrou, kdy lidé chodí na určitá místa s přesně zadanými souřadnicemi. Tam najdou schránku, kde zanechají podpis. Ale my jsme to rozšířili. Po nalezení určitého místa začíná člověk teprve plnit několik úkolů, které každá taková geosranda obsahuje. Lidé musí například zodpovědět určité otázky nebo něco vyfotit. Je to takový zábavný turistický průvodce," řekl Pechanec.

Novou hru už v České republice hraje asi čtyři sta lidí. V Brně jich jsou zatím desítky. „Ve městě máme jen tři místa s úkoly. Postupně je chceme rozšiřovat. Oslovíme město či turistické informační centrum. Geosrandy jim můžeme vytvořit na míru," slíbil rozšíření Pechanec.

Ne všichni lidé s očima upřenýma při chůzi na displej ale nutně hrají Geofun. Už stovky z nich mají v Brně i hru Foursquare. V ní také navštěvují určitá místa a získávají za to body, ale neplní úkoly.

Akčněji založení hráči pak válčí o Brno ve hře Ingress, která je plně přístupná také od loňského prosince. Ta realitu města rozšiřuje o portály, ze kterých proudí tajemná energie a které je potřeba ovládnout.