Jistotu správné likvidace stromu chce mít Lukáš Frýželka z Brna. „Až nastane správný čas, strom odzdobím a nůžkami zbavím kmen větví. Dám je pak do pytlů a vše odvezu do nejbližšího ekodvora,“ popsal Frýželka.

Kromě sběrných dvorů mohou lidé stromek nechat ležet také u černých popelnic na směsný komunální odpad. „U této možnosti však platí, že průměr kmene musí být menší než pět centimetrů. Pokud je průměr větší, musí strom majitel rozřezat na přibližně metrové kusy. Delší totiž lopata svozového auta nezpracuje,“ sdělil mluvčí společnosti Sako svážející odpad v Brně Martin Drozd.

Vybrané záchody v centru jsou od ledna zdarma.
Veřejné záchody jsou v centru zdarma. V okolí bude větší pořádek, doufají radníNěkteří lidé stromek chtějí ještě využít, a proto ho spálí. Patří mezi ně i Brňan Ivan Horník. ,,Pravidelně kupuji řezaný stromek. Letos ho, stejně jako v minulých letech, odvezu na chatu na Vysočině, kde jej na jaře spálíme,“ říká Horník.

Pokud někdo v Brně chce stromky pálit venku, musí si dát pozor. Podle vyhlášky města totiž nesmí lidé od loňského prosince stromek spálit v neděli, o státních svátcích nebo když je vyhlášená zhoršená smogová situace. O té se lidé dozvědí z webu nebo elektronických tabulí na zastávkách městské hromadné dopravy.

Vánočními stromy se nakrmí také zvířata v brněnské zoo. Jenže ne těmi, které zdobily domácnosti. „Mohly by na nich i po odzdobení zbýt například háčky po ozdobách, které by ublížily zvířatům. Proto je nepřijímáme. Vzali jsme si pouze stromky, které před Vánocemi obchodníci neprodali. Nakrmíme jimi například soby nebo velbloudy,“ uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

V listopadu narozená mláďata levharta cejlonského dobře prospívají a rostou jako z vody.
Samec a samice. Veterináři určili pohlaví levhartích mláďat z brněnské zooPodle strážníků lidé stromky většinou vyhazují správně. Letos, ani v dřívějších letech, nemuseli zasahovat kvůli jejich odkládání na špatném místě. „Pokud by někdo nechal stromek volně pohozený uprostřed města, třeba na chodníku, je to přestupek. Za špatné nakládání s odpadem potom viníkovi hrozí pokuta až dvacet tisíc korun. Pokud je recidivista, může dostat pokutu až třicet tisíc,“ upozornil mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Správná možnost, jak se nepotřebného stromu zbavit, není ani odnést ho do lesa. „Stromky jsou z ořezávek, proto o ně už nemáme zájem. S tím, že by nám je někdo házel zpět, ale problémy nemáme,“ uvedla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Expedie odborníků z brněnské Masarykovy univerzity v Antarktidě z roku 2017.
Na Antarktidu zamířila rekordní výprava z Brna