Například na pozemku s chátrající výměníkovou stanicí v Novém Lískovci v Oblé ulici vyroste příští rok komunitní centrum Skála. Sloužit bude pro pořádání kulturních a vzdělávacích akcí, útočiště v něm najdou i místní spolky. „Bude tam sál pro osmdesát lidí, kavárna s terasou, klubovny i zelená střecha se zahradou,“ uvedla starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Podle územního plánu měly být na místě centra obchody. Městská část ale chtěla pozemek využít jinak. „Podařilo se to díky směně majetků mezi brněnskými teplárnami a městem. Letos na jaře jsme uspořádali soutěž návrhů na stavební řešení,“ vysvětlila Drápalová.

Soutěž vyhrál brněnský architekt Petr Dobrovolný. „Zadání bylo unikátní. Málokdy se u projektů pro veřejnost setkáváme s požadavky na energetickou úspornost,“ pochválil soutěže Dobrovolný, který se na energeticky pasivní stavby specializuje.

Ve studii architekt počítá s náklady na přestavbu přes čtrnáct milionů korun. „Budeme se snažit získat příspěvek od magistrátu. Prověřujeme i možnost dotací například na zelenou střechu nebo jímání dešťové vody,“ popsala Drápalová. Projekt se stavebním povolením má být podle ní hotový ještě letos, stavět se začne příští rok.

Ilustrační foto.
Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Na zvelebení novolískovecké výměníkové stanice se těší i místní obyvatelé. „Často sem do okolí chodím venčit psa, příjemně se mi tady relaxuje. Jsem ráda, že tu zůstane zeleň,“ ocenila Brňanka Jana Válková.

Výměníkové stanice, které získávají nový život, nejsou v Brně výjimečné. „Máme čtyři celé budovy k pronájmu nebo na prodej,“ uvedla mluvčí Tepláren Brno Renata Diatková.

OBŘÍ AUTODRÁHA

Využití mají různé. „Ve stanici v líšeňské Synkově ulici zahájí brněnský klub dráhových modelářů provoz čtyřicetimetrové autodráhy,“ informovala Diatková.

Prostory k pronajmutí mají teplárny ještě v dalších pětasedmdesáti budovách, které se využívají jen částečně. „V nich máme aktuálně k pronájmu deset volných prostor se samostatným vchodem ve stanicích, které jsou stále funkční,“ dodala Diatková.

Ilustrační foto.
Sexuálně se uspokojoval u Brněnské přehrady. Při onanování ho viděly i děti

Novolískovecká stanice není jediný bývalý teplárenský objekt, který zanedlouho opět využijí lidé. Jak již Brněnský deník Rovnost informoval, k odpočinku a rekreaci má sloužit i park v místě bývalého odkaliště na Hádech. „Najít využití pro lokalitu jsme chtěli již dlouho,“ uvedl ředitel společnosti Petr Fajmon.

Návrhy na přestavbu lokality vytvořilo šest desítek studentů brněnských univerzit, kteří se zapojili do iniciativy Studentské Brno. Připravili celkem šest návrhů, ze kterých vybírala odborná porota. „Studenti přinesli do projektu nové a neotřelé nápady. Trvali jsme ale na tom, aby zachovali podloží i přírodní ráz krajiny,“ vysvětlil ambasador projektu Michal Hořínek.

Studentské projekty jsou ještě do pátku vystavené v brněnském Urban centru. Lidé si mohou prohlédnout i ten vítězný, podle kterého by se park v budoucnu mohl proměnit. „Je zapotřebí dopracovat studii do fáze řádné projektové dokumentace k územnímu řízení. Park by měl být komunitní záležitostí. Vedení města a tepláren je připraveno podpořit projekt finančně,“ řekl náměstek primátora Petr Hladík.

Ilustrační foto
Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě