„Provedli jsme studium v Brně a na jeho základě jsme zjistili, že po country radiu je dost velká poptávka,“ shrnul výsledky průzkumu Marek Berger z Intertrade Moravia, který má projekt Rádio Brno na starosti. Společnosti se totiž před dvěmi lety podařilo najít volný kmitočet. „Jeho dosah je omezený. Bude to metropolitní rádio, jen pro Brno a blízké okolí,“ popsal možnosti kmitočtu 105,1 Brno Berger. Na projekt, který by Brňanům vrátil pásma ze scény country a folku, se dceřiná společnost olomouckého Rádia Haná připravovala od objevení frekvence. Svůj objev oznámila Radě pro rozhlasové a televizní vysílaní a poté iniciovala licenční řízení. „Podle zákona má být na každý kmitočet vypsáno řízení a přihlásit se může kdokoliv,“ řekl Berger.

Reakce Brňanů na zprávu o novém vysílání se různí. „Country nemám rád, takže je mi to jedno,“ vyjádřil se k projektu Jaroslav Štencl. Věra Klusáčková je naopak nadšená. „Rádio poslouchám ráda a country se mi moc líbí. Přála bych si, aby vzniklo,“ svěřila se.

Zda Brno rozezní rockový, taneční, country formát, nebo specializované silniční rádio ještě není jisté. Řízení se dnes zúčastnilo čtrnáct žadatelů. Do Brna chce například zlínský Rock Max nebo pražské Fajn radio.

„My jsme ale na něj přišli a investovali do příprav projektu čas a peníze, Rada by to měla zohlednit,“ namítl Berger. Podle jeho slov se jedná o jeden z posledních dostupných kmitočtů v Brně. Éter je totiž přeplněný a najít frekvenci pro rádio není vůbec jednoduché.

Rada pro vysílání svůj ortel v nejbližších dnech vynese na základě několika kritérií. Rozhodující bude podle její vnitřních předpisů například přínos programové skladby, zastoupení evropské tvorby a přínos k zajištění rozvoje kultury menšin České republiky.

Marija Nobilisová