Lékaři proto varují, aby lidé klíšťata nepodceňovali. Dvacet pacientů totiž v nemocnici leželo s vážnou formou encefalitidy. „I když se lidé a často i lékaři více bojí borreliózy, mnohem závažnějším onemocněním je klíšťová encefalitida, na kterou se může i zemřít.  Poměrně časté jsou u encefalitidy obrny končetin. U borreliózy je typická obrna lícního nervu, která postupně odezní,“ říká primářka Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Radana Pařízková. 

U každé nemoci přenášené klíšťaty záleží na době přisátí. Pro přenos borreliózy musí být klíště přisáto nejméně čtyřiadcacet hodin, proto časné odstranění klíštěte může přenosu infekce zabránit, naopak u klíšťové encefalitidy je přenos velmi rychlý.

Důležitá je proto prohlídka po návratu z přírody a odstranění klíštěte nebo odhalení kožní reakce typické pro borreliózu, jde o bakteriální infekci, proto se léčí antibiotiky. Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, antibiotika nemají smysl, antivirové léky zatím nejsou, proto se léčí pouze příznaky onemocnění. Jedinou možnou ochranou proti těžkému průběhu infekce je očkování, se kterým lze začít v každém období roku. 

V případě, že člověk pozoruje kožní reakce charakteru sytě červených skvrn v místě přisátí klíštěte, obrnu lícního nervu, ale i horečku nebo bolest hlavy, měl by zbystřit, mohlo by se jednat o bo​rreliózu nebo klíšťovou encefalitidu.