U všech tří vzorků se podle Dolákové jedná o pravděpodobný import ze Zanzibaru.

Podle neurobiologa Omara Šerého z brněnské Masarykovy univerzity se ale už tato mutace opravdu objevila, a to v jedné brněnské školce. Informaci zveřejnil na sociální síti Twitter.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
ARO a JIP v zátěži. Nemocnice v Brně počítají poslední volná lůžka pro covid

První pozitivní záchyt byl podle něj 8. února. „Původně se rozšířil v jedné mateřské školce v Brně. Školka je nyní zavřená. Variantu viru v současnosti prověřujeme," napsal ve svém příspěvku.

Více informací budou mít vědci do konce týdne.

Podle Renaty Ciupek z jihomoravské krajské hygienické stanice vzniklo v brněnské školce podezření na jihoafrickou mutaci u dvou dětí a dvou učitelek. „Děti byly bez příznaků stejně jako jedna učitelka, druhá učitelka měla mírné příznaky," uvedla Ciupek.

Podle ní nikdo nebyl v zahraničí a pohybují se jen po Brně. Ve školce nejprve platilo opatření v podobě zavřené třídy, nyní je zavřená celá mateřská škola. „Výsledky dalších desítek testů byly negativní," zdůraznila Ciupek.

Například britské úřady před nedávnem oznámily, že jihoafrická varianta koronaviru může být dokonce větším problémem než ta britská.

Vědec Omar Šerý se podílel na výzkumu soupravy, která diagnostikuje koronavirus. Teď říká, že v Brně je už záchyt takzvané jihoafrické mutace.Vědec Omar Šerý se podílel na výzkumu soupravy, která diagnostikuje koronavirus. Teď říká, že v Brně je už záchyt takzvané jihoafrické mutace.Zdroj: archiv Omara Šerého

U svaté Anny podávají pacientům ivermektin. Úspěšně ho vyzkoušeli u 30 lidí  

Už u třiceti pacientů s onemocněním Covid-19 úspěšně vyzkoušeli lékaři z covidového oddělení ve Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně lék ivermektin. Diskutované antivirotikum podali lidem s těžším průběhem nemoci.

Ivermektin podávali lékaři vybraným pacientům už od listopadu 2020. „Zatím se jedná o malý počet pacientů na to, abychom mohli dělat ucelené závěry. Nicméně tolerance léčby byla velmi dobrá, nežádoucí účinky minimální, zdravotní stav velké většiny pacientů se po užívání ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštění domů,“ uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek.

Lékaři mají v úmyslu v léčbě ivermektinem pokračovat. „Je levnější než ostatní léky, ale nyní je obtížně dostupný, protože v České republice zatím není registrovaný,“ konstatoval Rezek.