Kolapsu ve zdravotnictví se obává jihomoravský hejtman Jan Grolich. Důvodem je stupňující se krize způsobená Covidem-19. Řekl to při úterní panelové diskuzi, kterou uspořádal Deník v sále brněnské hvězdárny. „Zdravotní krizi zvládneme uřídit i bez nouzového stavu, ale nemocnice to nebudou zvládat bez zpřísnění stávajících opatření,“ oznámil.

Počet covidových pacientů v nemocnicích na jižní Moravě neustále stoupá. Podle přednosty Kliniky infekčních chorob nemocnice v brněnských Bohunicích Petra Husy se začíná zvyšovat i počet zdravotníků, již končí v izolaci a karanténě. „Naši lidé jsou velice unavení. Ošetřujeme pacienty bez očkování a při loučení ještě řeknou, že se just nenechají očkovat. Toto u zdravotníků vzbuzuje pocit zbytečnosti,“ prohlásil.

Online reportáž

Druhým tématem debaty bylo červnové tornádo a jeho dopady. Živel zasáhl čtyři obce na Podluží a část Hodonína. Hejtman Grolich uvedl, že lidé z postižených míst už jsou z nejhoršího venku, ale obnova potrvá ještě několik let. Až budoucnost ukáže, jak tornádo zatíží krajský rozpočet. Připomněl poničenou střechu břeclavské nemocnice i poškozenou budovu S-centra v Hodoníně, kde byl domov pro penzisty. „Zřejmě se přikloníme k nové stavbě na zelené louce,“ podotkl.

Ředitele domova důchodců v sousední Břeclavi Davida Malinkoviče mezitím trápí kapacita zařízení. Břeclavský domov převzal ze zničeného S-centra třicet obyvatel. „Před tornádem jsme evidovali sedmdesát žádostí s okamžitým nástupem, nyní je to asi o sto více. Poslední dobou chodí dvě ze tří žádostí z Hodonínska,“ upozornil.

Nemocnice Milosrdných bratří v Brně.
Brněnská Nemocnice Milosrdných bratří ruší kvůli koronaviru plánované operace

Posledním tématem debaty bylo rozpočtové určení daní. Jihomoravský kraj dostává na obyvatele nejméně peněz. Podle ekonoma Filipa Hrůzy je způsob rozdělování zastaralý. „Nelze ovšem změnu řešit směrem k jednomu kraji, musí být komplexní,“ uvedl