O čtyři nakažené pacienty se starají lékaři na anesteziologicko resuscitační klinice. „Stav jednoho z nich se zlepšil natolik, že ho mohli odpojit od umělé plicní ventilace a ještě v úterý ho přeloží na běžné oddělení, samozřejmě do izolace," sdělila v úterý dopoledne mluvčí svatoanenské nemocnice Dana Lipovská.

Ostatních pětačtyřicet pacientů s Covidem leží na speciálně vyčleněných lůžcích pro koronavirové pacienty na několika odděleních.

„V současné době máme devětačtyřicet nakažených zdravotníků, z toho jedenáct lékařů, dvaatřicet nelékařů a šest fyzioterapeutů," doplnila Lipovská.

Kvůli uzavření základních škol, které v pondělí večer schválila vláda, připravují představitelé nemocnice hlídání dětí jejich zaměstnanců. Využijí dobrovolníky v podobě studentů Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, kteří s hlídáním pomáhali už na jaře.

Jejich služeb plánují využít také ve Fakultní nemocnici Brno pro děti jejich zaměstnanců. „Jedná s Jihomoravským krajem o možném využití okolních kapacit základních a mateřských škol," uvedla mluvčí zařízení Veronika Plachá.

Ve Fakultní nemocnici Brno momentálně evidují 355 zaměstnanců v karanténě. Doma jich je 165, zbytek působení v pracovní karanténě. „Pozitivní zdravotníci jsou v práci za přísných hygienických podmínek, aby nedošlo k útlumu provozu nemocnice," řekla Plachá.

Ilustrační foto.
Sociální služby: 3000 nových rychlotestů a návrat do domova jen pro negativní

K pondělní půlnoci bylo v kraji téměř šest tisíc lidí aktuálně pozitivních na Covid-19. Podle nejnovějších údajů krajských hygieniků na jihu Moravy zemřelo na nákazu třiadevadesát lidí. V jihomoravských nemocnicích se aktuálně lékaři starají o 302 nakažených, sedmadvacet z nich má závažný průběh onemocnění.

Za pondělí v kraji přibylo 260 nových případů nákazy. Od začátku pandemie mělo pozitivní testy na koronavirus 10 921 Jihomoravanů.