Zatímco starší ženu ve vážném stavu hospitalizovali na infekčním oddělení bohunické nemocnice, dvojice, která se vrátila z hor, měla lehčí průběh nemoci. Covid ve spojitosti s dalšími nemocemi potrápil loni také ředitele brněnské hvězdárny a planetária Jiřího Duška. „Jednak jsem dostal klíšťovou encefalitidu a boreliózu zároveň, takže na jednotce intenzivní péče v Bohunicích mě křísili, abych se vůbec dočkal dneška, ve finále jsem tam dostal i covid,“ řekl.

Předprostor brněnského autobusového nádraží Zvonařka, 2. března 2021.
Poslední krok k zvelebení Zvonařky v Brně: upraví přednádraží a přibude zastávka

Zatímco v jarních měsících přibývaly případy koronaviru v kraji po stovkách, od října už to byly desítky tisíc měsíčně. „Jsme ve službě nepřetržitě každý den včetně víkendů a svátků, ale vzhledem k nárůstu počtu pozitivně testovaných antigenními testy nejsou naše kapacity dostačující. S trasováním vypomáhají dobrovolníci,“ sdělila za krajskou hygienu Renata Ciupek.

O pacienty s covidem pečují nepřetržitě od loňského března třeba ve Fakultní nemocnici Brno. Tamní náměstek ředitele Ondřej Ludka přiznává, že tak dlouhé trvání pandemie na jaře neočekával. „Je příliš málo pozitiv. Máme už několikátou vlnu. Vždycky lůžka přidáme, pak je rušíme, zase přidáváme. Souvisí to s neustálými přesuny zaměstnanců mezi jednotlivými pracovišti. Narážíme na personální strop,“ přiblížil lékař. Doplnil, že podle Ústavu zdravotnických informací a statistik má být tento týden pro jih Moravy kritický.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
"Rebelové" od svaté Anny v Brně: Ivermektin pomáhá, ale není svatý grál, tvrdí

Podle ředitele svatoanenské nemocnice Vlastimila Vajdáka pomáhá situaci v nemocnicích zvládat očkování, které začalo v prosinci. „Jak očkování funguje, se ukazuje u vývoje nemoci covidu u zaměstnanců. V podzimní vlně jsme měli zhruba 150 zaměstnanců s covidem denně a teď po proočkování asi šedesáti procent zaměstnanců se počet zmenšil na třicet,“ srovnal.

Koronavirová krize už rok způsobuje problémy také podnikatelům v kraji. „Většina firem na jihu Moravy nefunguje tak, že by měly rezervu na rok, dva dopředu. Mají jen nutnou, minimální, a teď se bojí o přežití. Doufají, že to brzy přejde, ale šance je stále menší. Naopak některé segmenty ze stávající situace profitují. Třeba roznáškové služby,“ zmínil ekonom Petr Pelc.

První případ koronaviru se objevil na jihu Moravy 11. března 2020.První případ koronaviru se objevil na jihu Moravy 11. března 2020.Zdroj: Deník/Markéta Evjáková