"Aktuálně je u nás hospitalizováno sedmašedesát pacientů, sedm na intenzivní péči," uvedla v úterý ráno mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Největší nárůst byl na Klinice infekčních chorob o uplynulém víkendu, kdy nemocnice přijala šestadvacet pacientů. "Kapacita kliniky je třiasedmdesát standardních lůžek, dalších šest je jednotce intenzivní péče, tři z nich s možností umělé plicní ventilace," informovala Plachá.

Kloubní náhražky na míru vyvinuli vědci z brněnského VUT.
Pacientům opraví koleno na míru. S revoluční technologií přišli vědci z Brna

V rezervě má nemocnice dalších dvaadvacet lůžek na rehabilitačním oddělení, využít však musí nemocnice pomoci personálu z jiných oddělení. "Dlouhodobě je koronavirem nejvíce zatížena Klinika infekčních chorob, která poskytuje nepřetržitou péči o desítky pozitivních pacientů. Díky úsilí celé kliniky nebylo dosud nutné zásadně redukovat běžnou zdravotní péči poskytovanou ostatními pracovišti," sdělila mluvčí nemocnice.

Pokud by se počet pacientů stále navyšoval, pak Fakultní nemocnice Brno dokáže vytvořit další lůžka na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy. "Nejen kvůli personálnímu posílení, ale hlavně pro potřebu většího počtu lůžek s akutní péčí by se musely začít omezovat některé operace," konstatovala Plachá.

Na Covid-19 testují zdravotníci v bohunické nemocnici denně kolem tří set pacientů indikovaných krajskou hygienou nebo praktickým lékařem, z toho téměř jedna třetina je pozitivních. "Naše aktuální denní maximum je kolem jednoho tisíce vzorků," vyčíslila Plachá.

Ilustrační foto.
Zrušená premiéra Bondovky, prázdná bistra. Jihomoravská kina přicházejí o diváky

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má aktuálně hospitalizovaných čtyřiatřicet pacientů s onemocněním Covid-19. "Čtyři pacienti jsou na anesteziologicko resuscitační klinice na umělé plicní ventilaci, dva z nich na mimotělní podpoře života, přístroji ECMO," přiblížila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Denne ve svatoanenské nemocnici testují zhruba dvě stě lidí, z toho zhruba polovina jsou právě hospitalizovaní pacienti a také zaměstnanci. "V tuto chvíli máme jednapadesát Covid pozitivních zdravotníků, z toho jedenáct lékařů, třiatřicet nelékařů a sedm fyzioterapeutů," informovala Lipovská.