Prstýnky si vyměnili například Juraj a Denisa Jakubikovi. Vzali se v srpnu v brněnských Kníničkách. Původní červnový termín zrušili kvůli vládním restrikcím. „Na konci dubna vypadala situace dost nejistě. Nevěděli jsme, zda naši příbuzní ze Slovenska budou moci přicestovat, jaká budou celková omezení a jaká bude povolená kapacita. Proto jsme svatbu přesunuli,“ řekla nyní novomanželka.

Vyšší počet svateb souvisí s rozvolněním pandemických opatření. Od ledna do června letošního roku se podle statistiků na jižní Moravě uskutečnilo 1771 svateb, což je o 116 více než ve stejném období předcházejícího roku. „V okrese Brno-město bylo šest set deset sňatků, což vychází na 3,2 sňatku na tisíc obyvatel,“ upřesnil Karel Adam z krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Počty svateb v Jihomoravském kraji v 1. pololetí 2021:
- 610 v okrese Brno-město
- 319 v okrese Brno-venkov
- 160 v Blansku
- 169 v Břeclavi
- 208 v Hodoníně
- 134 ve Vyškově
- 171 ve Znojmě

Zlepšující se situace těší například pořadatelku brněnského svatebního festivalu Ivu Vinkler. Deníku Rovnost řekla, že mnohé páry již nechtěly čekat, jelikož čekají dítě, nebo se jim v době pandemie narodilo. „Navíc jsou teď ochotni utratit více peněz za svatbu než loni,“ tvrdí pořadatelka.

Velký zájem o obřady potvrdila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. Připomněla, že dobu mezi dubnem a zářím snoubenci tradičně využívají nejčastěji. Letos si tam „ano“ řeklo 384 dvojic, což je přibližně o čtyřicet více než loni. Zřejmý je podle mluvčí Dobešové také nový trend. „Jsou to svatby párů, které žily, jak se říká lidově, na psí knížku. Pandemie je přiměla přehodnotit priority,“ doplnila Dobešová.

Obdobná situace panuje rovněž v ostatních brněnských městských částech, stejně jako v dalších jihomoravských městech.