Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška za tím stojí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, která je loutkou v rukou občanských demokratů. Ministerstvo to ale důrazně popírá.

Informaci o výpovědi potvrdil v pátek i Žaloudík. „Dnes ráno jsem na personálním oddělení obdržel informaci, že pan ředitel snižuje stav pracovníků na chirurgickém oddělení, kde přes třicet let pracuji. Pro nadbytečnost se mnou k 31. březnu ukončuje pracovní poměr. Jiné důvody neuvedl,“ řekl Žaloudík.

Ředitel brněnského onkologického ústavu Jiří Vorlíček se k záležitosti vyjádřit nechtěl. Oficiální stanovisko ústavu přetlumočila mluvčí Zuzana Joukalová. „Mohu potvrdit, že profesor Žaloudík dostal výpověď k dnešnímu dni. Je to jeden z kroků, které Masarykův onkologický ústav provádí za účelem zlepšení hospodářského výsledku v podmínkách obtížné ekonomické situace, v níž se nachází české zdravotnictví,“ uvedla Joukalová.

Odmítla také komentovat, zda výpověď dostal také někdo jiný. „Připomínám jen, že pan profesor Žaloudík u nás v posledních letech pracoval na zkrácený pracovní úvazek jako řadový chirurg,“ dodala Joukalová.

Proti vyhazovu Žaloudíka se ale ostře vymezili sociální demokraté. Jihomoravský hejtman Hašek jej označil za „sprosťárnu nejvyššího kalibru“. „Její vykonavatel, nynější ředitel ústavu Jiří Vorlíček, tím ztratil lidský a morální kredit. I když podle mého názoru jednal pod tlakem představitelů ODS, kteří jej do čela ústavu v létě předloňského roku dosadili. Tedy dua Julínek a Šnajdr,“ řekl Hašek v narážce na dlouhodobé spory brněnských onkologů.

Když se Žaloudík ujal děkanátu na lékařské fakultě Masarykovy univerzity, přišel Vorlíček o místo v jejím vedení. Naopak Žaloudík rezignoval na post ve vedení v onkologickém ústavu na Žlutém kopci, když tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odvolal z ředitelského křesla jeho kolegu Rostislava Vyzulu a nahradil jej Vorlíčkem.

Jihomoravský hejtman chce o záležitosti informovat premiéra Jana Fischera. Vyzval zároveň ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, aby zjednala nápravu. „Pokud není prodlouženou rukou Julínka a Šnajdra, snad najde odvahu zastavit tuto trapnou ostudu, která jinak padá na ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatele onkologického ústavu,“ vzkázal ministryni Hašek.

Právě s Julínkem se podle Haška odvolaný lékař letos na podzim zřejmě utká v senátorských volbách. Pravděpodobně bude kandidovat za ČSSD. Nepřímo to připustil i Žaloudík, který za týden ve funkci děkana končí. „V politice jsem se kvůli svému akademickému působení nemohl sedm let angažovat. Budu se rozhodovat, co dál. A možná mě to k něčemu podobnému přiměje,“ řekl Žaloudík.

Julínek však politický podtext odvolání jednoznačně odmítl. „Já o téhle záležitosti nic nevím, dozvěděl jsem se to teprve teď. Nepřísluší mi to nijak komentovat, protože to není v mé kompetenci. Pokud v tom pan Hašek vidí politický boj, tak možná soudí podle sebe. Já takové věci nedělám a není to ani styl občanských demokratů,“ podotkl Julínek.

Podobně na Haškovo prohlášení reagoval i mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Vidí jej spíše jako předvolební tah. „To, že byl pan Žaloudík odvolán, jsem se já – stejně jako paní ministryně – dozvěděl od novinářů. Je to v pravomoci šéfa Masarykova onkologického ústavu a ministerstvo žádným způsobem do personální politiky ústavu nezasahuje. Ředitel ani nemá povinnost nám podobné věci hlásit,“ namítl Sršeň.