Minulý týden ve čtvrtek doporučili radní zastupitelům Šlapanic ke schválení, aby město opustilo Sdružení průmyslová zóna Šlapanice. „Už nějakou dobu nevyvíjí činnost. Není důvod ve sdružení setrvávat," zdůvodnil radní Jiří Kopeček.
Vystoupení Šlapanic ze sdružení jihomoravský ředitel CT Parku Tomáš Budař za problém nepovažuje. „Vzniklo před víc než šesti lety, aby sjednotilo majitele pozemků. Protože se celá záležitost dlouho táhne, někteří jeho členové už zemřeli. V současné době nemá spolek podstatný význam," prohlásil Budař.
Rozhodnutí radních musejí ještě schválit zastupitelé. „Sdružení je neprůhledné a nefunkční. Vystoupení projednáme na začátku září," informovala starostka Šlapanic Michaela Trněná. S projektem plánuje skoncovat úplně.
Ředitel chce však stavbu průmyslového centra dotáhnout do konce. „Jsou tam pro něj ideální podmínky. Z jedné strany má letiště, z druhé vysokorychlostní trať z Brna do Přerova," doplnil Budař.
Trněná projekt nepodporuje. „Jedná se o něm už skoro deset let. Město vyhodnotilo, že záměr není uskutečnitelný. Navíc s výstavbou dlouhodobě nesouhlasí ani ministerstvo životního prostředí," upozornila.
Ukončení projektu podporuje také radní Kopeček. „Orné půdy by ubývat nemělo, je důležité ji chránit. Navíc by se po výstavbě centra Šlapanice ocitly na ostrově průmyslových zón a dálnic," varoval radní.
Podle Budaře však stavba CT Parku může městu i pomoct. „Součást zóny má být hlavní středová komunikace. Ta by mohla obyvatelům sloužit jako obchvat do Brna. To znamená účinné řešení dopravy," vyzdvihl ředitel.
O výstavbě CT Parku se jedná už od roku 2006. Celá průmyslová zóna měla původně zabírat přes 180 hektarů půdy. „Po dohodě s Michaelou Trněnou, která byla tehdy předsedkyní sdružení Čisté Šlapanice, jsme požadovanou zónu zredukovali přibližně na osmdesát hektarů," připomněl ředitel Budař.
EVA NAGYOVÁ