Mladý houslista z Brna měl k hudbě vlohy odmala. „Už když byly Vintířovi dva roky, vypozorovali jsme, že častěji zpíval, než mluvil,“ vzpomíná houslistova maminka.

Ke hře na housle se mladík dostal v pěti letech. Podle matčiných slov si je sám vybral. Nyní na ně hraje každý den a kvůli cvičení vstává jako první z rodiny. „Vintíř má řadu dalších zálib, takže odpoledne nemá tolik času cvičit. Teď už si ranní vstávání řídí sám,“ vysvětluje Langášková.

REPERTOÁR PRO STUDENTY KONZERVATOŘE

To, že Langášek nebude průměrným žákem hry na housle, prokazoval od raného věku. „Už když jsem se s ním poprvé setkal v jeho šesti letech, měl uvažování devítiletého dítěte. Nyní, ve svých čtrnácti letech, už hraje repertoár určený studentům konzervatoře,“ prozrazuje Langáškův hudební pedagog Dušan Kovařík.

Langáškovou výhodou je podle něj fakt, že jej hra na housle skutečně baví. A kromě studia na základní umělecké škole si své znalosti neustále doplňuje. „Kromě sólového hraní hraje také s cimbálovou muzikou, a nyní trénuje na ZUŠ Open, kde bude hrát pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila,“ ilustruje pedagog.

NA PÓDIU NA SOBĚ NEDÁVÁ NIC ZNÁT

Cesta k úspěchu ale nebývá jednoduchá, a to platí i pro tu Langáškovu. Houslovým soutěžím u chlapce předchází velká nervozita. Podle Kovaříka ale na sobě na pódiu nedává nic znát. „Ačkoliv od jeho maminky vím, že doma často bojuje s trémou, veřejná vystoupení zvládá výborně a působí na nich poměrně suverénně,“ pochvaluje si učitel.

I přes trému už Vintíř Langášek ve svém mladém věku nabyl hudebních zkušeností, jaké mu může závidět leckterý dospělý hudebník. Dvakrát si zahrál jako sólista s Filharmonií Brno, v Mezinárodní houslové soutěži Josefa Micky se umístil na druhém místě –⁠⁠⁠⁠⁠ a řadu příležitostí mu přinesla účast v programu pro mladé nadané umělce MenART. Díky ní si mohl mladý houslista zahrát na prestižních mezinárodních hudebních festivalech Smetanova Litomyšl a Pražské jaro.

Vintíř Langášek prošel akademii dvakrát pod vedením koncertního mistra České filharmonie Jana Fišera. Jako absolvent MenARTU vystoupil mimo jiné na slavnostním závěrečném kulturním rozloučení s českým předsednictvím v Radě Evropské unie v bruselském kulturním centru Palais des Beaux-Arts de Bruxelles (také známo jako Bozar - pozn. red.).

Poslechněte si, jak hraje mladý talentovaný brněnský houslista Vintíř Langášek. | Video: poskytla Langáškova matka

ZDATNÝ HOROLEZEC

Ačkoliv je pro něj v současnosti prioritou, hudba není Langáškovým jediným talentem. „Zkusil si i horolezecké závody. Protože je hubený a vysoký, má pro tento sport skvělé dispozice. Kvůli houslím se mu ale nemůže věnovat tak intenzivně, jak by chtěl,“ objasňuje Petra Langášková.

Jestli bude z Víntíře Langáška hudebník, nebo se vydá jinou profesní drahou, zatím není jasné. Jak ale podotýká jeho učitel, cestu k dobývání koncertních sálů má vydlážděnou slibně. „Pokud se Vintíř rozhodne pro dráhu profesionálního houslisty, má podle mě všechny předpoklady tohoto cíle dosáhnout,“ míní Kovařík.

Vintíř Langášek:
věk: 14 let
záliby: hra na housle, cimbálová muzika, horolezení, skauting
vystoupení: Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Palais des Beaux-Arts de Bruxelles