Soutěžní část bude ve znamení evropského souboje severu proti jihu. Hlavní soutěže na Brněnské přehradě se od 25. června do 6. července zúčastní kromě domácího Česka také Slovinsko a Chorvatsko, sever bude reprezentovat ohňostrojní superstar Göteborgs ze Švédska. „Termínově se letos posouváme i s ohňostroji ve všední dny do červencových svátků,“ přiblížil za pořadatelskou společnost SNIP&CO Ondřej Morávek.

Rozmanitá podívaná v rytmu jazzu a burlesky, pop music i rockových tónů se nad Špilberkem rozzářila v podobě zatím posledního ohňostroje, který je předposledním v řadě.
FOTO: Jazzový ohňostroj rozzářil noc nad Brnem. Barevná show tvůrců brala dech

Zatímco první festival měl v roce 1998 rozpočet přibližně půl milionu korun, v současných ročnících mezinárodního provedení se náklady pohybují kolem deseti až dvanácti milionů. „Bohužel v Brně nemáme rozpočty jako Monte Carlo, ohňostrůjcům ale poskytujeme nádherné lokace, dokonalé zázemí s profesionálním týmem a v neposlední řadě vyzrálé a náročné publikum. Jen díky tomu můžeme s nesrovnatelně nižšími rozpočty konkurovat ostatním zemím,“ doplnil Morávek.

Návrat do brněnské Bystrce vedení městské části ocenilo, tamní starosta Tomáš Kratochvíl nicméně připustil, že má skutečnost svá pro a proti. „Většina to vítá, protože se jedná o krásnou a zábavnou show, na druhou stranu lidé negativně reagují například kvůli psům. Publicita se tím Bystrci může zvýšit, je však potřeba zkvalitnit dopravní obslužnost a přístup na místo. Plocha není nafukovací a turistů přibývá,“ komentoval Kratochvíl.

Ilustrační foto.
Konec výbuchům a světelným show. Brno chce zakázat neřízené pouliční ohňostroje

Právě přehršel turistů, nadměrný hluk a velké množství odpadků ve spojitosti s festivalem mnohým Bystrčanům vadí. „Návrat Ignis Brunensis na přehradu považuji za projev lidské sobeckosti a bezohlednosti. Lokalita je uprostřed rozsáhlých lesních porostů plných ptáků, kteří v době konání hnízdí. O blízkosti stovek zvířat v zoo ani nemluvě. Mrzí mě, že nutnost lidi bavit je nadřazená všemu ostatnímu,“ stěžovala si například Kristýna Hrazdilová.

Festival začal před pětadvaceti lety na brněnské Kraví hoře, povinná délka show byla dvanáct minut. Už po druhém ročníku museli pořadatelé kvůli nedostatečné divácké kapacitě hledat novou lokaci. První ohňostroj s mezinárodní účastí se uskutečnil už v roce 2001. O dva roky později se festival přemístil nad hladinu Brněnské přehrady, s dominantní účastí zahraničních ohňostrůjců.