Opoziční zastupitelé Brna-středu ve středu postup tamní koalice kritizovali. Na jednání rozhodovali o změně způsobu úhrady nákladů, kdy Brno navýšilo svůj podíl na pětadevadesát milionů a městské části povolilo dát třicet milionů výjimečně místo do bytů na úpravy parku

.Podle opozičního zastupitele Davida Oplatka jde o nepřijatelný krok. „Peníze vybrané na nájemném či utržené z prodeje městských domů a bytů budou použity k dorovnání nečekaně vysoké ceny za předvolební rekonstrukci parku,“ prohlásil.

Hrad Špilberk v Brně. V budoucnu na něj může vést lanovka.
Lanovka na Špilberk opět ožívá: Kolejová jako na Petřín, plánuje nový ředitel

Starosta Brna-středu Vojtěch Mencl uvedl, že nájemníci peníze využité jinak nepocítí. „Údržbu bytového fondu máme dostatečně pokrytou z jiné části, a to z takzvané vedlejší hospodářské činnosti. Z ní máme dost peněz jak na tento rok, tak i na plánované opravy bytů v příštím roce,“ vysvětlil.

Zvolený postup schválilo pětadvacet zastupitelů, proti byli dva a jedenáct se zdrželo. Pro hlasoval i koaliční zastupitel a zároveň primátorčin náměstek Robert Kerndl. „Jedná se o významné místo pro setkávání Brňanů. Jen si vzpomeňte, nakolik je využívané třeba při adventních trzích nebo podobných akcích,“ řekl na zastupitelstvu.

Archeologický průzkum

Za problematickou a příliš vysokou označili opoziční zastupitelé výslednou cenu 131 milionů korun. Od roku 2016 vyrostla podle nich na čtyřnásobek. Tehdy se ještě za minulého vedení radnice, jež je momentálně většinově v opozici, uskutečnila architektonická soutěž na novou podobu parku. Podle vítězného návrhu se měl park přeměnit do roku 2018, a to za maximálně pětadvacet milionů.

Oplatek navrhl nákladný projekt zlevnit tím, že se z něho vyřadí zpřístupnění podzemních prostor bývalého Německého domu. Dělníci je objevili při loňském archeologickém průzkumu, který byl součástí příprav území na rekonstrukci. „Za situace, kdy není jasný způsob jejich využití, se to jeví jako zbytečné. Stačí je pouze zajistit a zakonzervovat," je přesvědčený Oplatek.

Čtyřiasedmdesátiletá důchodkyně zůstala viset hlavou dolů z dvoumetrové výšky v páternosteru.
Drama na poště v Brně: zaklíněná v páternosteru, žena visela hlavou dolů

Úprava prostor do podoby umožňující zpřístupnění má vyjít zhruba na šest milionů, jež jsou zahrnuté do celkových nákladů na rekonstrukci parku. „Snažili jsme se k tomuto místu přistoupit s absolutní pietou a upravit jej tak, aby mohlo být případně v budoucnu využito. Zároveň jsme ale nechtěli zvyšovat náklady celého projektu. Zvolené řešení je proto kompromisní," myslí si Mencl.

V budoucnu se prostory pod někdejším Německým domem mohou stát součástí některé z prohlídkových tras pořádaných brněnským turistickým informačním centrem. Při objevení byly částečně zasypané sutí.Přestavba parku začne ještě v listopadu, podle plánu politiků má skončit v červenci či srpnu. Představitelé Brna-středu už pro ni mají všechna nutná povolení od úřadů.

Kompletní proměna parku

Parková část Moravského náměstí se kompletně promění podle autorského díla consequence forma architekts ve spolupráci s krajinářskou architektou Klárou Zahradníčkovou. Na projektu se podílel vodohospodář Jiří Vítek nebo arborista David Hora a zhruba padesát dalších odborníků.

Budoucí podoba prostranství na Poříčí v Brně.
Proměna zeleně na Poříčí v Brně: změť různobarevných čar, podívejte se

Z parku zmizí ve tvaru pěticípé hvězdy asfaltové chodníky se středovou fontánou. Uprostřed nově vznikne centrální plocha s vodním prvkem, doplněna o nové radiální propojení a zklidněnou okružní cestu. V severní části je umístěná nová kavárna s terasou, veřejnými toaletami a originálními dětskými prvky podle návrhu umělce Richarda Loskota vycházející z místní kavárenské kultury.

Park se oproti původní soutěži výrazně zdokonalil. Je doplněný o řadu nových technologií a postupů nutných při stávajících změnách klimatu, jako je technologie modrozelené infrastruktury, výsadba podporující biodiverzitu, periodicky zaplavované záhony, zlepšení kořenových systémů stávajících stromů, využití dešťové vody jako zálivky vegetace a její následné vsakovaní do země. Výsledná cena parku proto nevybočuje ze současných cen podobných projektů.

Náklady na rekonstrukci parku na Moravském náměstí
- výsledná cena: 131 milionů korun
- podíl Brna: 95 milionů místo původních 60 milionů
- podíl Brna-středu: zbytek částky
- výjimka pro Brno-střed: 30 milionů na park místo do oprav bytů
- kritika opozice: za 5 let čtyřnásobný nárůst ceny
- obrana koalice: dřívější nereálný odhad ceny, zdražení stavebních materiálů