Dříve se svými zaměstnanci pekla až tunu cukroví na sezónu, dnes už si majitelka brněnského cukrářství a perníkářství Pusinka Jarmila Křížová vystačí se sto osmdesáti kily základních druhů a šedesáti kily cukroví pro diabetiky. Vlivem postupného zvyšování cen energií i potravin musela letos přistoupit k poměrně razantnímu zdražení. „Kdo v této situaci nechává ceny za cukroví takové, jaké je nastavil v loňském roce, ten je kaskadér. Oproti minulé sezoně jsme byli nuceni zvýšit ceny přibližně o stokorunu za kilo. Letos si u nás zákazník pořídí kilo vánočního pečiva za sedm set devadesát korun,“ nastínila situaci ve svém cukrářství majitelka Jarmila Křížová.

Doplnila, že navzdory vyšším cenám zatím o poptávku nouze není. „Koncem října nám zbývalo posledních pár volných míst. Podle toho, kdy je naplníme, se uvidí, jestli spustíme další objednávkový systém, nebo už stav necháme takový, jaký bude,“ pokračovala brněnská cukrářka.

Že vyšší ceny zákazníky dosud tolik neodrazují, se v posledních týdnech přesvědčila také majitelka jihomoravské cukrárny Lucius Lucie Horáková. Tamní kapacita objednávek se již také blíží pomyslnému stropu, chování zájemců se ale oproti dřívějším letům mírně změnilo. „Kvůli aktuální situaci jsme ceny za kilo cukroví museli zvýšit o několik set korun. Letošní částka vychází na tisícikorunu. Zákazníků máme dost, už ale nenakupují takové množství, jako dřív. Než aby se cukrovím cpali celé Vánoce u televize, raději si koupí jen kilo na ochutnávku. To nám na druhou stranu pomáhá rozšířit působení i mimo stálé zákazníky,“ vysvětlila Horáková.

close Letošní ceny za kilo cukroví vzrostly místy skokově. V některých cukrárnách zaplatí zákazníci i tisícikorunu. info Zdroj: Deník/Tomáš Marek zoom_in Letošní ceny za kilo cukroví vzrostly místy skokově. V některých cukrárnách zaplatí zákazníci i tisícikorunu.

Problémy podle Horákové nicméně nezpůsobují pouze vyšší ceny za energie a větší náklady na výplaty zaměstnancům, ale zároveň nedostatek základních potravin, jako je například máslo. „Kupujeme pouze dvě konkrétní značky, které posléze používáme při pečení. Z hlediska těchto komodit jasně vnímáme, že je na trhu jejich nedostatek,“ pokrčila rameny Horáková.

Při tvorbě cen na nadcházející sezonu současně vycházela z cenové hladiny, která byla aktuální během září. Od té doby se však průměrná cena například za cukr takřka zdvojnásobila. „Zdražují cukr či vejce. Máslo a sádlo jsou dražší o padesát procent a ořechy přibližně o pětinu, tedy zhruba v rozsahu letošní očekávané celoroční inflace. Energie, tedy elektřina a plyn, jsou pak dražší o přibližně šedesát procent,“ vyčíslil ekonom Lukáš Kovanda.

V uplynulých týdnech se nicméně potvrdily i mnohem specifičtější příčiny růstu cen za oblíbené vánoční cukroví. „Třeba za dramatický nárůst cen cukru může i zdražování cukrové řepy. Její vyšší cenu mají na svědomí i trojnásobně dražší hnojiva, jejichž zdražování odráží růst ceny plynu. Cukrová řepa ale zdražuje též v důsledku vzestupu cen nafty potřebné pro pohon zemědělských strojů,“ objasnil příčiny zdražení Kovanda.

Zvláště dramatické, zhruba osmdesátiprocentní, je zdražení mouky. „Letošní rok bylo pro náš obor kritický. V souvislosti s razantním nárůstem cen vstupních surovin a pohonných hmot byly pekárny nuceny zvýšit své prodejní ceny pro odběratele, přesto toto zvýšení cen dosud nepokrylo nárůst nákladů,“ uvedl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý.

Řadu milovníků sladké pochoutky ale od nákupu vánočního cukroví od jihomoravských cukrářů neodradí ani rostoucí ceny. Mezi důvody, proč zákazníci laskominu rádi nakupují od profesionálů, patří mimo jiné kvalitní zpracování nebo nedostatek času na vlastní pečení. „Z práce se vracím domů poměrně pozdě, s manželem zatím navíc žijeme sami dva, takže si společný čas raději zkrášlíme procházkou po adventních trzích než dlouhým stáním u trouby,“ nechala se slyšet Brňanka Silvie Doležalová.