Na místo umístili značky zpátky poté, co u soudu prohráli se spolkem Brno na kole spor o rušení cykloobousměrek. „Všechny úseky jsme v soudně stanovené lhůtě vrátili do původního stavu. Kasační stížnost nepodáme,“ prohlásil městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Ve čtvrtek bude Kratochvíl jednat se zástupci spolku o možnostech dalších úprav pro cyklisty v ulicích. „Abychom zabránili dalším sporům a mohli ulice upravovat podle zákonů tak, že se do nich vejdou všichni účastníci provozu a nebudeme se muset soudit,“ uvedl Marek Lahoda ze spolku.

Podle Kratochvíla se zástupci města při rušení cykloobousměrek řídili žádostí republikové policie. „Naší snahou nebylo nikdy bránit cyklistům, ale respektovali jsme stanovisko policie ve smyslu bezpečnosti provozu. Nechtěli jsme stanovovat dopravní značení proti jejímu názoru. Společně budeme hledat optimální pohled na tuto záležitost, policie musí říct, kde je hranice mezi zachováním bezpečnosti a využíváním silnic ostatními účastníky provozu," řekl Kratochvíl.

Cyklostezka na Mendlově náměstí vede v protisměru mezi jízdním pruhem a parkovacími místy. Zřejmě nejpozději v létě se má přemístit na vedlejší široký chodník před stojící auta, tedy mimo vozovku. „Budeme se snažit, aby se stezka co nejrychleji přesunula na chodník. Aby se nestávaly situace, kdy někdo vycouvává z parkovacího místa a nevidí přitom cyklistu. Vzali jsme v úvahu námitku policie a usoudili, že provoz po chodníku bude bezpečnější," poznamenal Lahoda.

Představitelé spolku podali na Brno kvůli zrušení tří obousměrných cyklostezek na Mendlově náměstí, v ulici Rumiště a v Radnické žalobu v únoru. Zástupci města v nich jízdu cyklistů v protisměru zakázali na žádost policie, která se tak vyslovila při stanovování nového dopravního značení kvůli systému rezidentního parkování.